| DeeaDede1010 a întrebat:

Cine i-mi spune cum pot sa slabesc mai repede, dar sa nu coste mult. Am grasime in exces la burta si la solduri..sa nu uitam si de picioara, pe care au inceput sa-mi iasa la suprafata mici vene de sange. Asi vrea tare mult sa slabesc, dar nu pot prin sport, am incercat deja asta. Va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| Ana2333 a răspuns:

Daca nu ai asociat sportul cu o alimentatie corecta si sanatoasa, cred si eu ca nu ai slabit.
Ar trebui sa stii si ca daca te apuci de sport sivrei sa slabesti va dura ceva timp, nu vei slabi repede.
Cel mai sanatos este sa faci sport, sa iti schimbi alimentatia, sa te hidratezi cu cel putin 2 litri de apa pe zi.
Si cand vei slabi, nu vei slabi doar intr-un loc anume ci peste tot, incearca exercitii cardio, trebuie sa vonsulti si pe cineva specilizat in acest sens ca sa iti recomande exercitiile potrivite pentru tine.
Nu te apuca de diete, cu pastile sau nu stiu ce alte prostii ca iti vor afecta organismul.
Cat despre firisoarele de vene care zici ca ies la suprafata se prea poate sa fie venectazii si pot fi genetice sau din cauza ca ai stat prea mult in picioare sau pe scaun, de altfel pot fi si produsul unor dezechilibre hormonale, dar si aici trebuie sa vizitezi un specialist pentru ca noi nu putem sti exact ce origine au acele vene mici si nici un tratament adecvat nu-ti putem oferi

| FlorentinaF a răspuns:

Buna! Nu-mi spune de slabit, ca-s in aceeasi situatie. N-ai idee cat de mult m-am ingrasat, nu ma recunosc nici eu.
De luni vreau sa incep si eu un program de slabit. Nu o sa zic din prima :; fara cartofi prajiti, fara ciocolata si prajituri.O sa reduc cate putin. Daca inainte mancam o portie de cartofi prajiti, acum o sa gust. Eu imi cumpar legume congelate (fasole rosie, broccoli, mazare, porumb). Le pun intr-un vas cu apa, unele se fac si ulei de masline si le las sa fiarba. Le condimentez cu piper si sunt foarte bune. O sa las mancatul dupa ora 6 seara. Ideea e ca trebuie sa bem multa apa si sa nu avem probleme digestive (constipatie).
Sportul la mine inseamna abdomene, sarituri si genoflexiuni, pentru ca nu am timp de sala, iar sa alerg acum mi-e imposibil.

| DeeaDede1010 explică:

Am 14 ani jumate, 1, 60 si 95 kg

| mihaelamuraru1 a răspuns:

In primul rand du.te la un doctor. Si o sa.ti spuna el tot si cum