| alexalexandrusincerul a întrebat:

Tulburarea obsesiv-compulsiva se poate vindeca? Sau se pot doar ameliora simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Bolile psihice nu sunt organice,deci nu mori si nu iti agravezi boala daca nu urmezi un tratament medicamentos. Medicamentele inlatura efectele negative cauze de boala. Boala in sine are si ea o cauza. Dupa ce o depistezi,o poti contracara. In depistare este bun terapeutul. Daca faci psihoterapie si pui in aplicare cele invatate,te poti vindeca. Daca nu faci terapie, degeaba iti iei medicamentele, pe tine personal nu te va ajuta mai cu nimic. Medicamentele le iei pentru a nu deveni prea obositor pentru cei din jur si a te calma putin, dar daca in interior nu esti bine, la nesfarsit nu o sa-si faca actiunea acel medicament. Sanatate!

7 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Cum a mai zis o persoana aici, depinde de gravitatea bolii. Oricum, cu medicatie dupa caz si terapie se pot ameliora simptomele foarte mult.

| Donsavas a răspuns:

Ce obsesie ai? spune-ne mai multe, poate te-am putea ajuta!

| alexalexandrusincerul explică (pentru Donsavas):

Multumesc, dar am vrut doar sa ma informez, voi urma o terapie.Nu am o forma grava, am un inceput, am ca simptom anxietatea, am niste obsesii nu foarte grave, insa mi-e teama sa nu se agraveze in timp.

| Betty12345678 a răspuns:

Depinde si de tine.

| Skippy223 a răspuns:

Depinde de gravitate si intensitate.
Unii se pot vindeca complet, altii doar putin, dar invata sa se controleze si sa aiba o viata linistita.
Se trateaza cu medicamente, si schimbari in stilul de viata.

| KiszMy a răspuns:

Psihiatria este folositoare pentru om precum castrarea pentru câine.

| killthemwithcolors a răspuns:

Din pacate aceasta tulburare poate avea doar simptomele ameliorate prin sedinte speciale si medicatie, depinde si de stadiul tulburarii, daca este minora poti invata sa traiesti cu ea.

| RaduStefan24038787 a răspuns:

Salut! se poate vindeca deoarece și eu m-am vindecat și cred ca și alți oameni, la mine a fost că am stat să analizez să văd care este problema concretă care mă deranjează iar apoi am vorbit am căutat cu mine însumi rezolvarea problemei ce e bine de făcut și ce nu e, știu că este greu dar fii tare, te salut și tot binele din lume!