Întrebare recomandată | Claudiannda a întrebat:

cine ma poate ajuta si pe mine cu ingrijirea unui piercing in buric recent.
M-ar ajuta orice informatie, multumesc anticipat. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ℓαυяα a răspuns:

Solutii de curatare

Utilizati una sau ambele din urmatoarele solutii pentru vindecarea piercing-ului:

* Solutie salina sterila, fara aditivi (cititi eticheta) sau amestec de sare de mare neiodata: Se dizolva 1/8 la 1/4 lingurita de sare de mare non-iodata (fara iod) intr-o ceasca (in jur de 230 grame) cu apa distilata calduta sau apa imbuteliata. Un amestec mai puternic, nu este mai bun. Daca solutia salina este prea puternica poate irita piercingul dumneavoastra.

* O solutie gen sapun lichid fara miros, de preferinta, anti-microbian sau bactericid.

Instructiuni de curatare pentru piercing-ul corpului

* Se spele mainile foarte bine inainte de curatare sau inainte sa se atinga piercing-ul pentru orice motiv.

* Se aplica solutie salina timp de cinci pana la zece minute sau mai mult, o data pe zi. Solutie: aseaza o ceasca de solutie salina calduta pe zona pentru a forma un vid. Pentru anumite piercing poate fi mai usor sa se aplice folosind tifon curat sau prosoape de hartie saturate cu solutie salina. O scurta clatire dupa va elimina orice reziduuri.

* Sapunul nu se foloseste mai mult de o data sau de doua ori pe zi. In timpul unui dus se pune o picatura de sapun de dimensiunea unei perla pentru a curata bijuteria si piercing-ul. Nu lasati solutia de curatare pe piercing mai mult de treizeci de secunde.

* Uscarea se face prin tamponare cu un servet de hartie curat de unicaa folosinta. Prosoapele de panza pot pastra bacterii care se pot infilatra pe piercing, cauzand infenctii.

Ce este normal?

* Initial: unele sangerari localizate, umflaturi, sensibilitate, sau vanatai.

* In timpul vindecarii: aparitia unui lichid galben-albicios (nu puroi) care va forma o crusta pe bijuterii. Tesutul se poate strange in jurul bijuterii.

* Odata vindecat bijuteriile nu se pot deplasa liber in piercing, dar nu fortati. Daca in igina zilnica nu se include si curatarea piercing-ul se vor acumula secretii corporale cu un miros distinct.

* Un piercing poate parea vindecat inainte de procesul de vindecare. Acest lucru se datoreaza faptului ca ele vindeca de la exterior in interior si desi locul se simte bine (nedureros), tesutul ramane fragil in interior. Trebuie rabdare si sa se continuea cu procesul de curatare pe perioada intrega de vindecare.

* Chiar si piercing-urile vindecate se pot contracta sau inchide in cateva minute dupa ce au fost scoase bijuteriile din locul lor, chiar daca piercing-ul a stat acolo de ani de zile. Aceast lucru variaza de la persoana la persoana. In cazul in care va place piercing-ul se recomanda pastrarea bijuteriei inauntru si nu se lasa gaura goala.

Ce e de facut

* Spalati-va pe maini inainte de a atinge piercing-ul. Acesta nu trebuie deranjat cu exceptia cazurilor in care se curata locul. In timpul de vindecarii nu este necesar sa se roteasca bijuteriile in gaura facuta.

* Ramai sanatos; cu cat adopti un stil de viata sanatos, cu atat mai usor va fi pentru piercing sa se vindece. Dormi suficient si pastreaza o dieta bogata in alimente nutritive. Exercitiile fizice timpul de vindecare sunt acceptate.

* Asigurati-va ca lenjeria de pat este spalata, curata si schimbata in mod regulat. Folositi imbracaminte care permite pielii sa "respire", este confortabila si care protejeaza piercing in timp somnului.

* Dusurile sunt indicate in locul bailor; cazile de baie pot purta bacterii. Daca e imperios sa faci baie intr-o cada. curata locul foarte bine inainte de fiecare utilizare si se clateste piercing atunci dupa iesirea din apa.

Ce sa eviti

* Evitati de curatare cu Betadine, Hibiciens, alcool, peroxidul de hirdrogen, Dial sau alte sapunuri dure, deoarece acestea pot deteriora celulele. De asemenea, se evita unguente intrucat acestea impiedica circulatia aerului.

* Evitati Bactine, solutii de ingrijire de piercing la urechi si a altor produse care contin clorura de benzalconiu (BZK) si Clorura de benzetoniu (BZT). Acestea pot fi iritant si nu sunt destinate ingrijirii pe termen lung.

* Evitati supra-curatare. Acest lucru poate intarzia vindecarea si irita piercing.

* Evitati frecarea de la imbraica(iinte, miscare excesiva in zona, joaca cu bijuteria si de curatarea puternica. Aceste activitati pot determina formarea de tesut cicatrice inestetice si disconfort, migratia, vindecare prelungita, precum si alte complicatii.

* Evitati orice contact pe cale orala, joaca dura si contact cu fluide corporale in apropierea piercing-ului in timpul de vindecare.

* Evitati stresul si consumul de droguri, inclusiv exces de cofeina, nicotina si de alcool.

* Evitati scufundarea piercing-urilor in vindecare in apa, cada, lacuri, piscine, etc sau protejeazaa piercing-ul, folosind un bandaj rezistent la apa. Acestea sunt disponibile la cele mai multe farmacii.

* Evitati toate produsele de ingrijire personala sau de infrumusetare, farduri, etc pe sau in jurul piercing-ului, inclusiv produse cosmetice, lotiuni si spray-uri, etc.

* Nu atarna amulete, lantisoare sau orice alt obiect de bijuterie pana cand piercing-ul nu este complet vindecat.

sper ca te-am ajutat happy