| clawdya_3885 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o crema sau alt ceva pentru acnee, ca sa nu imi mai apara, am folosit normaderm vichy, dar degeaba nu am primit nici un rezultat.va rog ajutati-ma...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Skinoren este o crema- medicament antiacneica. E cam scumpa ( 45 de Ron) dar este eficienta daca e combinata cu curatirea corecta in prealabil a fetei.

| Rihanna18 a răspuns:

Ratati acneea apeland la remedii preparate in propria locuinta

Farmacia naturista te ajuta sa scapi de acnee ! Citeste si remedii naturiste in tratarea acneii [link eliminat. motiv: pagina descarca virusi]

* se poate prepara o pasta dintr-un amestec de praf de scortisoara si miere. Aceasta se aplica pe acnee seara, inainte de a merge la culcare, si se indeparteaza dimineata cu apa calda. Dupa cel mult 2 saptamani tenul nostru va fi vindecat de infectia cauzata de excesul de sebum.

* Praful de scortisoara poate fi folosit eficient si in amestec cu o lingura de suc de lamaie.
* O alta metoda consta in masarea fetei cu coaja unei lamai, dupa care se clateste cu apa calda.

* Prin aplicarea si masarea repetata a inflamatiilor cu usturoi proaspat veti obtine eliminarea acneei, care nu va lasa nici un semn pe piele.

* Sucul proaspat obtinut din menta sau din fruct de papaya (la prepararea sucului vor fi folosite si coaja si semintele fructului) fac minuni impotriva acneei, intepaturilor de insecte, eczemelor, leziunilor si altor afectiuni ale pielii.
* De asemenea, se pot aplica frunze proaspete de castravete pe zona afectata de acnee.

* Un alt remediu eficace se prepara in modul urmator: extrageti sucul de la o lamaie si amestecati-l cu o cantitate egala de apa de trandafiri. Aplicati acest amestec pe fata si lasati-l pentru aproximativ o jumatate de ora. Dupa aceea spalati-va tenul cu apa calda si dupa maxim 15 zile de la aplicarea regulata a acestui tratament veti observa efectele favorabile pe care le-a avut asupra infatisarii dumneavoastra.

* Alte plante si remedii naturale la care puteti apela pentru a scapa de aspectul inestetic pe care il confera acneea tenului, sunt urmatoarele: pasta de dinti, apa cu un continut ridicat de sare, otetul, cuburi de gheata, frunzele de capsuni, extractul de aloe vera , rosiile etc. Se recomanda ca acestea sa fie aplicate pe acnee seara si indepartate prin spalare cu apa calda dimineata, pentru a avea timp sa actioneze.

* Specialistii in plante medicinale mai recomanda: echinaceea, calendulaulei din arborele de ceai etc. (filimica),

* Pentru a va curata in profunzime porii si tenul folositi o masca pe baza de migdale sau faina de ovaz. Unul dintre aceste doua ingrediente se amesteca cu apa de trandafiri, dupa care se aplica pe piele, in special pe zonele cu probleme. Dupa aproximativ 15 minute, dupa ce pasta este uscata, se indeparteaza cu apa rece. Acest remediu va va ajuta sa scapati de punctele albe sau negre.

* Tot impotriva punctelor negre se poate folosi o pasta din seminte de ridiche de pamant si apa.

* Pe langa toate tratamentele prezentate mai sus care trebuie aplicate pe piele, incercati sa consumati cat mai multe fructe si legume si sa beti cel putin 1 litru de apa pe zi pentru a elimina toxinele din organism, deoarece aceste toxine constituie de cele mai multe ori una din principalele cauze ale acneei, pe langa excesul de sebum.

* Pe langa apa, puteti prepara ceaiuri din diverse plante medicinale, cum ar fi urzica sau asprisoara

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Eu folosesc clean & clear prima data shine control iar apoi blackhead clining sper sa te ajutewinking

| lays a răspuns:

Tot despre argila iti zic si euhappyam folosit-o si nu am fost foarte multumita.dar dupa ce am citit pe un site am invatat cum sa o folosesc ca sa dea rezultate.te demachiezi,speli fata bine,tamponezi cu un prosop curat si dup-aia aplici argila combinata cu apa de la robinet(sa fie ca o crema groasa).lasi 20 de min sau cat e nevoie pana se usuca apoi o cureti cu apa.stergi fata si aplici iar.eu fac vreo 5 aplicari una dupa alta si da rezultate super.pentru toate astea iti trebuie doar un plic la vreo 15 mii de lei vechi.eu mi-am luat la cutie de la aslavital cu 8 lei.cu cat mai multe aplicari cu atat mai bine.am uitat sa-ti zic.dupa ultima aplicare speli bine fata si fierbi o mana de flori de galbenele(ceai de galbenele de la plafar vreo 5 lei costa.dar sa fie neparata flori nu plicuri)si-l lasi pe foc pana e clocotit.il dai jos si te asezi deasupra oalei cu un prosop in cap.stai cat rezisti pentru ca e fff fierbinte.dup-aia nu te speli.doar stergi si aplici crema de galbenele...e vreo 2-3 leibig grinbig grin.sunt cam multe dar ieftine si fac minuni.oricum poti folosi doar argila daca ti se pare prea mare bataia de cap dar e mult mai buna in combinatie cu galbenelele sub orice formabig grin.bafta:*
p.s:ai grija la ceaiul clocotit.:-s

| cristina_6311 a răspuns:

Buna..eu zilele astea am fost la un dermatolog pentru ca am si eu probleme cu cosurile.Mi'a dat pentru curatirea fetei IVAPUR=UN GEL PENTRU PIELEA SENSIBILA, MIXTA SAU GRASA. dupa ma dau cu Skinoren.un strat subtire.e foarte bun si la inceput timp de 10-15 min o sa simti niste intepaturi pe fata dar sa stii ca e absolut normal.sA nu pui mana pe fata.Si seara ma dau cu izotrexin dar inainte ma spal cu ivapur. happy pe mine ma ajuta si chiar se vad diferentele.Incearca si tu.mie dermo mi-a zis ca e un tratament bun si merita toti banii.

| karlikuicsddd a răspuns:

Pai. eu am folosit Nivea visage young : Stay Clear! Impiedica formarea cosurilor si lasa tenul catifelat. Mi s-a parut foarte buna gama asta de produse si folosesc de doua ori pe zi, solutie tonica si crema scrub. bafta. p. s. funditahappy?

| catty443 a răspuns:

Foloseste garnier pure active:]
si eu eram plina de cosuri.acum daca mai am 3 cosuri e bine laughing
sau da`te cu ceai de tei pe fata. o prietena de`a mea se da.si nu are nici`un cos :]
bafta.

| nuamnuvreau a răspuns:

Incearca clearskin de la Avon.La mine face minunihappy

| ctnbaiat a răspuns:

Buna.eu am folosit celltone.si chiar a dat rezultate...

| KiMi_6003 a răspuns:

Incearca sa faci cateva masti cu argila (gasesti la farmacie costa in jur de 1. 5 lei) la mine chiar merge. face tenul mai moale si mai catifelat.sau skinoren cum mai zicea cineva pe aici.succes.funditabig grin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sex si o sati treaca rolling on the floor)

| Laly_5095 a răspuns:

Eu iti recomand eridosis sunt foarte bune eu am scapat de ele prin ajutorul lor.Numai ca nu se gasesc in Romania eu le cumpar de la o persoana care le distribuie in toata tara. Daca doresti sa te ajut uite id meu: laurablu3

| Dya_9692 a răspuns:

Buna! Eu folosesc „clearskin", un gel anti-acnee și o loțiune tonică astringentă pentru pori.Rezultate am primit, de 2 săptămâni nu mai am niciun coș. Sper că te-am ajutat!