| AntonelaCK a întrebat:

Cineva care a absolvit scoala sanitară? Stiti cumva daca pot gasi undeva "tematica" pentru proba orala de la examen?
Adica ma gandesc ca exista un numar de afecțiuni care iti pot pica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Proba orală? Sau practică?
Tematica? O primiți de la școala voastră, dar se bazează pe tehnici, nu primești o afecțiune. Exemplu: tragi un bilet și trebuie să faci EKG pe manechin cu explicații. Sau puncția venoasă, injecția intramusculară, etc. Trebuie explicate.
Doar la proiect ai o afecțiune, despre care trebuie să vorbești. Primești întrebări.

| AntonelaCK explică (pentru ancaval):

Am inteles. M-am linistit, inseamna ca am auzit eu ce nu trebuie. Multumesc mult!

| ancaval a răspuns (pentru AntonelaCK):

Mulțumesc și eu.

Deci:
1. Proba scrisă. (teorie din cei 3 ani)
2. Proba practică: tehnici!
Proba practică, poate fi împărțită în 2 părți: tehnica + fișa pacientului, adică mergi la un pacient în spital și completezi fișa. Poate nu la toate școlile se procedează așa. Depinde.
3. Proiectul: o boală + studiu de caz la sfârșit. Ți se vor pune întrebări legate de aceea afecțiune.

Succes!