| Iasmina58 a întrebat:

Buna comunitate! De ieri a inceput sa mi se umfle degetul mijlociu de la mana stanga in zona unghiei. Nu m-am lovit sau ceva pur si simplu a inceput sa se umfle si simt ca si cum ar ardea. Puroi nu e si tot ce am cautat pe internet are legatura cu puroiul. Durere pe care o am in zona aceea e insuportabila si nu pot sa dorm. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca e la unghie e clara se infecteaza,probabil tiai taiat unghia si ai tras coltu cumva,sau ceva de genul asta,iar acum se infecteaza.Ce poti sa faci? Ca sa eviti sa mergi la doctor sa te taie,sa mai stiu eu sa te curete, poti sa folosesti apa fiarta, Deci fierbi apa dupa care intr-o cana ceva pui apa fiarta si bagi acolo degetu atat cat poti tu sa rezisiti, sa-l tii in apa aia fiarta, o secunda sau cateva secunde. Faci asa pana ce apa se va mai raci, nu stiu dara oricum cateva minute.Stiu ca suna naspa de tot dara asa poti evita o infectie.Apa fiarta, mai exact tempertura asta ridicata iti omoara acolo infectia siti va trece. Faci asta nu doara intr-o zi repeti in fiecare zi stiu si eu 2-3 zile sau pana cand simti ca o sa te lase.Garantat o sa iti treaca,dar trebuie sa tii degetu acolo in apa aia fiarta ceara daca o sa spui ca nu poti, incerci, stiu ca o sa te doara rau dara asta e singura optiune ce o ai, ori doctoru, care o sa te coste mai mult si de durere nu mai zic, poate mai rau decat sa tii degetu cateva secunde in apa fiarta.

| Iasmina58 explică (pentru relian):

Am prostul obicei de a trage cu dintii colturile unghiilor, cateodata dor, cateodata nu. De data asta m-am invatat minte pe viata laughing

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie neapărat să mergi la un control medical chiar astăzi de dimineață. Acolo la radiografie medicul poate vedea mai bine despre ce este vorba.
Caută să eviti dulciurile si consuma cereale -bazate mai mult pe fulgii de secară.

| cezar003 a răspuns:

Arata-il domnului dr. Dragnea, el este specialist in degetul mijlociu, dar are muti pacienti asa ca: ia-ti bilet de ordine si stai la coada

| Colcear_Raluca_1974 a răspuns:

Salut, și mie mi se întâmpla destul de des, și este vorba de o unghie încărcată, iar putoiul se formează cam la 2 zile după ce încep durerile, încearcă sa atingi locul unde te doare pentru ați da seama dacă chiar este vorba de o unghie încărcată, dacă vezi ca este destul de grav și te doare foarte tare du-te la doctor, dar dacă crezi nu e așa grav bagă-ți degetul in apa cu sare sau bicarbonat lasă-l sa se înmoaie iar după începe sa Curții încet încet, iar apoi taie colțul.

| Iasmina58 explică (pentru Colcear_Raluca_1974):

Nu este vorba de incarnarea unghiei deoarece se vede. In plus nu am avut niciodata probleme cu unghiile mainilor si oricum ele sunt facute cu gel de ani buni...