| Alli23 a întrebat:

Cu 6 ani in urma am fost operata de hernie inghinala. Medicul nu mi-a spus daca mi-a pus si plasa sau nu. Acum sunt insarcinata si ma tot ingrijorez gandindu-ma oare exista vreun risc dupa atatia ani in legatura cu operatia? Pot aparea complicatii din cauza intinderii muschilor pe masura ce burta creste? As putea sa nasc normal? Nu am avut niciodata complicatii cu hernia dupa ce a fost operata, am facut si efort si nici macar nu simt durere vreodata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crysty1222 a răspuns:

Avand in vedere ca au trecut 6 ani de la operatie si nu ai avut probleme pana acum, nici in timpul sarcinii nu ar trebui sa ai probleme. In timpul sarcinii muschii se intind lent pe masura ce fatul creste, dar trebuie sa eviti fortarea muschilor abdominali pe perioada sarcinii. In momentul nasterii nu stiu sa-ti zic daca o sa existe probleme sau nu. Cel mai bine ar fi sa intrebi medicul care te-a operat sau un alt medic. Iti doresc o sarcina usoara!

1 răspuns:
| dbigiu84 a răspuns:

Sugestiile de pe TpU nu prea te pot ajuta in cazul asta.Intreaba un medic specialist.