| Fabr3 a întrebat:

acum 1 luna am facut o operatie de eventratie,acu cateva zile mi-a aparut o hernie inghninala foarte dureroasa,vreau sa stiu daca este mai dureroasa dupa operatie hernia inghinala decat eventratie,si vreau sa stiu daca trebuie sa ma taie pe burta,sau unde este hernia? din cate am citit am vazut ca se taie pe burta,dar eu nu pot fi taiat acolo deoarece eu am plasa de la eventratie.

Ajutati-ma, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Cam tot ceva de genu. Dar poti apela la o interventie laparascopica, mai putin invaziva dar totusi medicul chirurg stie ce e cel mai bine. Plasa de eventratie se poate indeparta ca sa corecteze hernierea eivscerala. ca practic asta e baiul. stai fara grija ca nu afecteaza cu nimic plasa de eventratie. Din cauza patologiei tale s-a intamplat si hernierea respectiva. nu este nimeni vinovat.
Sanatate!