| tadina125 a întrebat:

cu ce sa incep am cam 1.60 si 49-50 de kg...tin dieta etc...dar eu tot nu sunt slaba ca altele... multe persoane imi spun ca sunt bine dar eu nu ma vad asa...bine ca sunt si mai voluptoasa de fel dar chiar nu stiu ce sa mai fac cat sa mai slabesc? Din cate stiu am o greutate normale dar asa sunt grasa mie asa mi se pare...ce as putea face? crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat vârsta...
Bănuiesc că ai cam 15 anişori :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 5 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Mie mi se pare ca esti ok, insa daca doresti poti slabi inca 5 kg daca slabesti mai mult nu cred ca e bine pentru sanatatea ta. Ai face bine sa mergi la un nutritionist si de ce nu un antrenor pentru sport sau de ce nu poti face si tu sport, sa nu ti diete de capul tau. Un stil de viata sanatos este mult mai important decat o dieta care te poate inbolnavi!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Nu stiu daca conteaza parerea mea, dar eu prefer fetele normoponderale mai voluptoase cum spui tu. Cu ceva forme. Personal nu ma atrage deloc stilul fata snur...

Dar e doar o chestie personala...

| tadina125 explică:

Poza de profil e de acum 2 ani....si oricum de abia ce am slabit 7 kg dar nu pot intelege dc nu sunt la fel ca altele...din moment ce greutatea e normala eu ce pot face?

| morecoffee a răspuns:

Eu te văd cam mică în poza de profil, ai cam la 14, maxim 15 ani. Ai o greutate perfectă pentru înălțimea ta. Dar oricum te vei mai înălța până la 18-21 de ani, nu trebuie să te stresezi în privința asta. -_-

| AndreiGelato a răspuns:

Asa cum ti s-a scris si mai jos, esti in crestere si daca vei aborda o alimentatie adecvata si niste sport nu vei avea probleme pe parcurs deoarece cresti si te inalti, deci nu intra in depresii ca nu-i cazul laughing