| brokxy a întrebat:

Daca imi doresc sa am anorexie doar ca sa slabesc pentru ca sunt grasa inseamna ca am deja anorexie? Plus mananc doar odata pe zi si vreau sa incerc dieta fara mancare doar apa o saptamana. Faza e ca toate rudele mele si vecinii imi spun ca sunt grasa, ca sunt grasa sad si doare. As vrea si eu sa imi spuna cineva macar odata gen,, Esti prea slaba!,, sad doctorii zic ca am greutate normala. Ca am fost la control 60 kg. Si un baiat mi-a spus ca sunt grasa ca i-am aratat o poza in care chiar credeam ca arat cat de cat ok. Acum stiu ca nu arat ok...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ești normală dacă vrei să devii anorexică.
Pentru a slăbi nu trebuie să te înfometezi, e de ajuns să îți schimbi alimentația într-una mai sănătoasă și să faci mult sport.

| Donsavas a răspuns:

Anorexia e o boala nervoasă. Consulta un psihiatru înainte de a ti da cu parerea.

| alina2k18 a răspuns:

Si eu sunt la dieta grava, mananc doar 2 oua pe zi laughing fierte si atat. Anorexia e boala grava pe termen lung, nu e cazu tau. Eu am de dat 10 kg, pana la 1 septembriewinking

| Dalmore a răspuns:

Da, ai o gândire bolnavă. Mergi la PSIHIATRU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce inaltime ai?
A slabi este greu., Depinde si de genetica unii oameni pot manca oricat si tot nu ingrasa, altii imediat iau in greutate.
Eu ma mentin la acelasi greutate, exceptie acu vreun an cand, fara motiv intr-o perioada scurta cam 1 luna am pus 5kg pe mine.

| brokxy explică (pentru anonim_4396):

1,65

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Nu esti grasa.
Acuma daca ma stii, mie imi place sa fiu sincer, nu esti grasa dar nu strica sa dai jos cateva kg. la 1, 65 - 50-55kg e mai bine.

| brokxy explică (pentru anonim_4396):

Eu slabesc si greu. De la 60 in jos e forte greu tineam diete si doar nu cobora de la 60 macar 59! deloc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru brokxy):

Lasa dietele, elimina cat mai mult carbohidratii si ia-ti energia din grasimi (da, grasimi, ai auzit bine). Asa poti slabi destul de mult.

Bagi un cheat day din cand in cand, pentru un boost caloric sa-ti accelerezi metabolismul, ca asta e principala ta problema -> metabolismul s-a adaptat si chiar daca mananci foarte putin, nu mai slabesti.

| EmanuelT a răspuns:

Nu, chiar deloc
Înseamnă că tu crezi că ești grasă și că vrei să slăbești, ca noi toți de altfel.
Dacă unuia nu i-a plăcut cum arăți, trebuie să te schimbi? Dacă unu îți zice că ai un păr foarte ciudat, te duci să te tunzi?
60 de kilograme e foarte bine, ce să mai slăbești? Nu-i bine, doar dacă ai 1, 20-1, 30 înălțime... dar dacă ai peste 1, 45 e bine 60 de kg.