| Anonimapetpu a întrebat:

Cu ce se poate trata un herpes aparut in zona subratului? Ma refer acasa, fiindca momentan nu pot ajunge la doctor. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zovirax unguent in primele 48 de ore de la aparitie (ulterior nu mai are sens). Unguentul Aiclovir, desi contine aceeasi substanta si e mult mai ieftin, are efecte mult mai slabe.
Aparitia unui astfel de herpes impune consultatie medicala in cel mai scurt timp. Nu stiu ce va impiedica sa ajungeti la emdic, dar trebuie sa faceti eforturi foarte mari pentru a merge totusi la medic, aveti nevoie de niste investigatii speciale, o localizare atat de rara a herpesului indica o scadere dramatica a imunitatii (trebuie gasita cauza daca nu o cunoasteti)