| Bball_Andrei_1996 a întrebat:

Prietena mea are sinuzita. Pana merge la doctor cum o poate trata acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Alternativ Paracetamol (Sinus, Panadol, altele care contin paracetamol sau paracetamol si aspirina) si Nurofen (Ibuprofen, etc), la 6 ore, sa nu treaca peste doza maxim recomandata. Inhalatii sau spalaturi nazale cu apa cu sare sau bicarbonat.
Alimente si condimente care ajuta: hrean, citrice, piper, ardei iute, usturoi.
Despre toate si altele in plus aici: http://www.formula-as.ro/......3264-print

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă este vorba de o sinuzită, TREBUIE să meargă la un control la medicul specialist O.R.L.-ist pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!
Evident, ÎNTÂI merge la medicul de familie pentru Trimitere la ORL.

Vezi detalii despre sinuzită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/sinuzita

http://www.romedic.ro/sinuzita

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Sinuzita nu este o boala pe care sa o tratezi asa dupa ureche, dupa cum auzi din gura lumii.

| Bball_Andrei_1996 explică (pentru neutrino):

Stiu ca are sinuzita pentru ca am vb cu un doctor la telefon. Am facut programare dar nu a putut sa stea la tel sa-mi zica cum sa o tratez acasa pana mergem la doctor

| Fatamuntilor a răspuns:

Ceauri si servetele
Daca nu a fost la doctor, de unde stie ca are sinuzita?

| AliGab a răspuns:

Sa stea la cald pe cat posibil, ceiuri calde si spalaturi nazale si gargara cu ceai de musetel caldut cu bicarbonat de sodiu (1 lingurita la o cana de ceai). Spalaturile nazale ar fi foarte bine daca ar reusi sa traga amestecul de ceai cu bicarbonat pe o nara si sa o scoata pe cealalta dupa ce isi sufla nasul in prealabil, nu-i placut dar este util. Daca nu poate face spalaturi, atunci sa faca infuzie: sa stea deasupra cu nasul si cu capul acoperit cu un prosop unui castron cu ceai fierbinte si sa inhaleze aburii. Asta pana va ajunge la doctor, dar pentru sinuzita este foarte bine sa se nu omita prezenta la doctor. Insanatosire grabnica!

| Lola05 a răspuns:

Eu am tratat sinuzita cu o metodă naturală foarte simplă, dar care trebuie efectuată zi de zi timp de măcar o lună-două. După luni de chin cu durerile zilnice de cap am încercat metoda oil-pulling (care e bună la mai multe, nu doar la sinuzită) și acum chiar nu mai am probleme deloc.
Metoda presupune ca dimineața exact cum te-ai trezit să scuipi saliva aceea cu gust ciudat și să cureți și gâtul dacă sunt secreții, după care iei o lingură de ulei (de cocos e cel mai recomandat dar eu am făcut cu ulei de floarea soarelui) și îl plimbi prin gură timp de 15 minute, după care îl scuipi, clătești gura cu apă sărată și speli dinții. Nu știu să îți explic ce anume se întâmplă de trec durerile de cap, dar eu am încercat de 2 ori (iarna asta și acum vreo 3 ierni) cu rezultate pozitive.
Nu mai zic că de la această practică se întăresc gingiile, dinții se curăță mult mai bine și la unele persoane chiar se și albesc și limba va căpăta un aspect sănătos și o culoare roz. Iar respirația nasoală va deveni o amintire happy
E o metodă simplă și ieftină, eu zic că pentru câte beneficii aduce merită încercată!
Multă sănătate ție și prietenei!