| alexandracosmin a întrebat:

Cum as putea sa scap de grasimea deasupra genunchiului? Se vede urat si as vrea sa scap de ea cat mai repede.V-a rog ajutati-ma.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hostpedia a răspuns:

Îți recomand să faci cât mai multe genoflexiuni! Multe genoflexiuni! Dar va dura câteva zile-saptămâni să scapi de asta.
PS: Cât mai repede se poate doar prin chirurgie plastică.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Te referi la celulita? Cel mai eficient tratament pentru combaterea celulitei este dieta sanatoasa combinata cu exercitiu fizic. Scaderea in greutate, precum si tonifierea musculaturii coapselor si feselor imbunatatesc aspectul denivelat al pielii. Existe si metode mai rapide prin care puteti scapa de aspectul de "coaja de portocala" al pielii, insa acestea sunt mai costisitoare. Este vorba de terapii medicale cu laser si sisteme de radiofrecventa. Trebuie precizat faptul ca rezultatele acestora sunt temporare. Alte metode care pot inlatura celulita sunt liposuctia, masajul viguros si cremele anticelulite, care, insa, nu s-au dovedit a fi prea eficiente.

| alexandracosmin explică (pentru doctoressa):

Am citit undeva ca este bine sa ma dau cu coaja de portocala pe genunchi ca omoara celule moarte si ma ajuta sa scap de celulita deasupra genunchiului..Este adevarat?