| AndradaMircea a întrebat:

Cum as putea sa scap de gustul amar din gura? Persista de ceva timp in cazul meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie sa te indrume la specialist. Poate fi o proasta igena a gurii, o boala de stomac sau altceva. Numai un control medical te poate ajuta.

| AndradaMircea explică (pentru Salontanul):

Am şi dureri în partea dreaptă, sub coaste. Şi am avut gastrită. Mulțumesc pentru răspuns.

| Salontanul a răspuns (pentru AndradaMircea):

Cu placere! Si eu am gastrita hiperacida dar nu-mi miroase gura. Este alta problema acolo.

| Ramina a răspuns:

Ar putea fi vorba de reflux gastroesofagian.
Exista un mic sfincter acolo unde incepe stomacul care se contracta constant pentru a impiedica intoarcerea continutul din stomac, si mai ales a acidului clorhidric inapoi in gura, daca acel sfincter nu mai functioneaza corect din diverse motive, are loc refluxul gastroesofagian: acidul clorhidric ajunge in gura si iti da senzatia aceea de amar in gura, usturime in gat, poate chiar si sa deterioreze dintii. Mai bine mergi la doctor si vezi care este cauza.