| horia_7230 a întrebat:

Cum imi pot face un program zilnic? Nu prea am energie si de obicei sunt obosit si sunt mereu in dezordine! Simt ca nu mai am energie de nimic. Va rog sa ma ajutati.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Buna Horia.Intrebarea ta e interesanta pentru ca, pentru a trai sanatos toti ar trebui sa avem un astfel de program.Nu e greu de facut ci greu de respectat.happy
Pentru a simti ca viata ta e ordonata trebuie sa incepi in primul rand cu mediul in care locuiesti.Trezirea intr-o camera in care toate lucrurile sunt puse la punct iti da un sentiment de siguranta si buna dispozitie. Apoi ar fi un ritual sanatos:trezitul la ore fixe, spalatul, masa de dimineata si restul vine de la sine.
"Dezordinea" si oboseala pe care le resimti pot veni din lucruri a caror rezolvare ai amanat-o(deci rezolva fiecare problema imediat ce apare) si din astenia de primavara pe care toti o resimtim.Incearca sa te hranesti sanatos-un mic dejun din care sa nu lipseasca fructele(eu la micul dejun mananc de ani buni doua portocale); legume si carne la pranz si hidrateaza-te corespunzator(doi litri de apa pe zi). De asemenea adauga neaparat in programul tau zilnic o ora de sport si ai sa vezi ca intr-o saptamana esti o alta persoana.Mult succes!happy

2 răspunsuri:
| campanario a răspuns:

Buna. Un program zilnic? Muncesti? Esti elev? Program nu pot sa iti fac pentru ca nu ai dat detalii insa pentru oboseala, fiolele de ging seng cumparate de la o farmacie naturista face minuni. Un lucru' cu care ai putea sa iti ocupi timpul e sa faci sala sau un sport care iti place. Pupici

| campanario a răspuns:

*fac