| DeMi0806 a întrebat:

Cum iti dai seama daca ai meningită sau o durere de cap normală, migrenă?
Ieri am plâns si a inceput sa ma doară puțin capul, după mi-a trecut tot și după m-a luat dintr-o dată din nou. Mi-a trecut durerea de cap pe parcursul noptii pentru că am dormit pentru că la mine, de obicei, cam asta e rezolvarea pentru durerile de cap.
Dar azi, am depus foarte puțin efort ( am dansat, ma rog, am incercat sa fac niste exercitii fizice laughing ) Fac cam zilnic chestia asta și de data asta am depus foarte putin efort, adica nu am obosit prea tare si nu am facut timp de prea mult timp.
Iar dupa vreo 10 minute, m-a luat iar durerea de cap, exact cum am avut cu o zi in urmă doar ca de data asta m-a luat dintr-o data, asa random. Si efectiv ma doare capul, cum sa zic, partea de sus a capului spre frunte, de fapt cred ca tot capul, si nu stiu ce sa fac. Simt cum imi pulseaza, am o senzatie ca si cum ar fi ceva umflat, inflamat.
Si nici nu stiu daca e meningita sau o migrenă sau altceva. Mi s-a mai intamplat odata, la un curs de dans, m-am simțit foarte rau după ce am dansat acolo mai mult timp.
Si culmea, prietenele mele cu care am stat ieri, se simt si ele puțin mai rău, dar poate e doar o coincidență.
Poate fi meningita sau ceva grav? Si daca de exemplu ai meningita si nu stii ca ai, crezand ca e o durere de de cap normală, ce se intamplă?
Ce as putea sa fac?
Scuze pentru romanul scris si orice sfat e bun. HELP

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai sensibilitate la lumina,nu iti poti intoarce gatul,simti durere cervicala, pierdere de memorie,te simti obosit, ametit, durere de cap puternica, presiune craniana, tu nu ai, daca aveai erai in coma si daca nu primeai tratament mureai in cateva oare, sansa este extrem de mica sa supravetuiesti daca nu primesti tratament, ai grija de tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

RAY te sperie, dar are și el dreptate, mai bine să te sperii și să faci ceva, decât să lași ceva ce poate fi grav să evolueze. trebuie să te duci la medic să decidă el analizele de efectuat.

| Amely21 a răspuns:

Durerile de cap pot avea cauze multiple.