| InsertName a întrebat:

Hei TPU.De azi de la ora 2 ma toto doare capul,adica e o durere suportabila. M-am culcat cand am venit acasa si parca a mai trecut durerea,dar tot apare asa ocazional, in schimb mai simt uneori o presiune si ma mai doare daca scutur capul.M-a bagat in sperieti o colega cand mi-a spus ca o prietena a murit de meningita din cauza ca a iesit cu parul ud. Eu am iesit in hol cu parul ud ieri dar doar pentru 2-3 minute si acum imi este frica sa nu am meningita. Stare de confuz si somnolenta am si imi bate si inima foarte tare,adica eu ma pot concentra dar am momente in care ma gandesc ca poate sunt confuza si ma sperii foarte tare.I-am zis mamei si a spus ca este din cauza ca eu umblu fara caciula,mai ales ca eu invat si dimineata,dar nu cred ca este posibil. Imi este si putin somn, avand in vedere ca am dormit 1 ora jumate cand am venit acasa.Probleme cu lumina nu am,dar mi se intampla uneori cand citesc la calculator sau cand ma uit la el sa am o vedere ciudata(e de ceva timp chestia asta). Ochelari am purtat si nu cred ca este din cauza aceasta. Credeti ca pot face meningita sau chiar am deja? Poate fi ceva mai grav? Tin sa mentionez ca invat intr-un mediu stresantsi obositor si nu ma prea inteleg nici cu colegii, dar nici asta nu cred ca este cauza.Multumeschappy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

La elevi de obicei durerile de cap apar din cauza situatiilor stresante de la scoala -lucrari de control, teme de casa. Poate fi oboseala, depresie sau tulburari de vedere.Linisteste-te nu ai meningita dar poti sa-i faci o vizita medicului de familie pentru confirmare.Ai grija de tine!

| Kriss96 a răspuns:

Nu cred ca stresul este cauza avand in vedere varsta ta. Si oricum stresul nu cauzeaza migrene. Pentru ca ce ai tu se numeste migrena. Iar de umblatul fara caciula nu cred ca se pune problema. Si eu umblu fara caciula si nu ma doare capul. Am ore tot dimineata. Sincer nu am vazut pe nimeni cu caciula pentru ca totusi nu e iarna. Nu e exclus sa fi tu mai sensibila, dar nu se poate sa ai asa dureri de cap de la umblatul fara caciula.
Cu durerile de cap nu e de joaca. E intr-adevar grav sa te doara capul asa de tare la varsta asta. Dar nici meningita nu ai! Cum naiba sa faci meningita ca ai stat 2-3 minute nu stiu unde si era frig? Pai eu care umblu iarna in tricou trebuia sa fiu moarta inseamna. Deci stai calma. Ti se agraveaza durerea daca nu te calmezi! Esti tanara! Deocamdata vei intampina doar probleme de sanatate comune si destul de banale. Stai linistita ca o sa te doara mai tare daca te alarmezi. Si eu fac tot asa si pana la urma n-am nimic grav.
Dar trebuie sa mergi la medic! Nu e de gluma cu durerea de cap. Chiar daca iti trece maine te poate apuca iar in scurt timp. Iar daca durerea persista cu atat mai mult mergi la doctor! O problema de sanatate trebuie luata in serios de la inceput. Altfel se agraveaza si va fi mai rau.
Durerile de cap pot avea foarte multe cauze. Inclusiv lipsa unei vitamine poate da dureri mari de cap. Numai un medic iti poate spune exact ce ai. Si daca te doare capul nu inseamna ca esti grav bolnava si o sa mori.
Eu cred ca ai ASLO marit. O colega de-a mea a avut asta si avea migrene tot timpul, plus ca o intepa si inima. Nu e grav sa ai ASLO marit, doar ca faci Moldamin. ASLO marit e o cauza foarte des intalnita pentru durerea de cap.

| InsertName explică (pentru Kriss96):

Am avut streptococ sau cum se scrie si am facut moldamin aproape 6 luni si sunt bine si cu ASLO.

| Kriss96 a răspuns (pentru InsertName):

ASLO poate sa creasca din nou oricand. Si eu am avut ASLO marit cand aveam 5 ani, iar apoi mi-a crescut iar la 8 ani. Oricum tot mersul la medic ramane optiunea cea mai buna.

| Hexiled a răspuns:

E stresul de zi cu zi nu o sa fie asa mereu funda?

| DDoctorita a răspuns:

Draga mea, nu cred ca poti avea meningita, aceasta are multe alte simptome.

Teai gandit la migrene? Tot ce spui pare a fii asta. happy

| catagame a răspuns:

Stai ma calma vei avea meningita atunci cand vei merge pe gerul craciunului cu gheata in cap si tu ai patit exact ca mine! Incearca sa iti masezi tamplele si incearca sa te gandesti la alt ceva mie asa mi-a trecut si stai calma nu vei avea niciodata meningita deci nu uita masarea tamplelor si gandeste-te la alt ceva

| LittleMofo a răspuns:

Poti avea si sinusurile infundate si mama ta s-ar putea sa aiba dreptate, si eu am avut aceeasi problema