| Lukasz a întrebat:

Ieri si azi am avut dureri de cap mai toata ziua, mai ales ieri, dar azi parca dimineata nu mai veam, si pe la orele 12:00-13:00 m-au luat iar.
Am nasul infundat si putina durere in gat. Am si simptomele meningitei, 4 dintre ele din ce am vazut eu, ma doare o mana, astazi am dormi, si fara exagerare, eu nici o data nu am dormit ziua de cat atunci cand sunt foarte bolnav, racit sau cand mi-a scos o masea si ma durea, dormeam sa scap de durere, dar azi am dormit si ma ingrijoreaza. Cand m-am trezit parca mi-a trecut durerea de cap, insa cand scutur capul tot ma doare. Insa zilele astea am stat in diferite temperaturi. In camera la mine este foarte cald, deoarece am o sora de vreo 1 luna, cam asa. Si nu pot sta langa ea ca sunt putin racit, am observat si la ea care respira ciudat si ca de fiecare data cand sunt langa ea stranuta :/, asa ca nu stau ca are o imunitate scazuta la doar o luna. Insa eu ce pot avea, ma indreptam catre usa si ma durea capul din toate partile, m-am bagat in pat si in 3 min am adormit.
Imi este cam frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai adormit repede inseamna ca poate ai fost foarte obosit. Adica e normal sa adormi repede si sa dormi mult cand esti obosit si etc... Insa cu simptomele acelea ale menigitei nu poti stii sigur pana cand nu consulti un doctor de specialitate pentru ca doar acela iti poate spune cu exactitate despre ce este vorba. Nu te speria insa in legatura cu simptomele alea. Poate sunt doar asa numai la gandul ca poti avea acea boala. Este o chestie legata de psihic...adica numai gandindu-te la aia o "sa le ai" si tu cum ar veni.

| D3I3 a răspuns:

Da' de mine ce zici că am dormit 5 ore ziua și 10 noaptea, iar dimineața muream de somn? =]]]

| RoseBlack01 a răspuns:

Probabil o raceala. Dar cel mai bine ar fi sa te duci la doctor avand in vedere ca ai o surioara de doar o luna ar fi cel mai bine sa te vindeci repede. happy

| RalucaAime a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai, sa le spui ce simptome ai si sa mergi la un consult la un dr. neurolog. Cu asa ceva nu este de glumit. Nu este sigur ca ai meningita, o faci doar daca ai infectie cu meningococ, de asta e bine sa mergi la dr.