| cosmina95 a întrebat:

Buna!
cum pot scapa de candidoza?
am o senzatie groaznica (durere, mancarime, usturime, secretie branzoasa) si nu as vrea sa merg la ginecolog sad
ce ar trebui sa folosesc sa scap de ea, mi-a aparut acum 3 zile tin sa mentionez ca am avut contact sexual cu iubitul meu inainte cu o zi de imi aparea...si cred ca l-a afectat si pe el pentru ca mi-a zis ca i-a aparut o iritatie pe "..." si sunt putin ingrijorata.
astept sfaturi! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aveti amandoi candidoza si este extrem de important sa mergi la ginecolog. Nu exista nu prea vreau, este absolut esential, fiindca candidoza nu se vindeca tratandu-te dupa ureche. Trebuie sa faci tratament complex, prescris de ginecolog si apoi sa mergi macar la 3 consulturi (la o luna diferenta) pentru a confirma vindecarea. Sa stii ca am intalnit femei care dupa ce s-au tratat cateva zile dupa ureche si au constatat o initiala ameliorare, au dezvoltat o forma cronica si rezistenta pentru care au fost nevoite sa se trateze 2-3 ani. Iti mai spun ca este foarte important sa-ti tratezi candidoza in primele zile de la debut. Daca incepi tratamentul la maxim 48 de ore de la primul simptom, te poti vindeca dupa o prima cura de 7-10 zile. Dupa 5 zile de la debut ai nevoie obligatoriu de 3 cure complete. Dupa 10 zile de la debut risti sa te tratezi ani de zile. Tratamentele recomandate mai jos sunt adevarate bombe. Ti s-a prescris poliginax care se ia in infectiile bacteriene si e contraindicat in monoterapie pentru candidoza (o agraveaza) si tratament in doza unica (probabil Diflucan) care edste valabil pentru barbat sau pentru o femeie in primele 24 de ore ale unei infectii minore. Poti lua Diflucan alaturi de tratamentul local prescris de ginecolog, dar daca te tratezi cu poligynax si o singura doza de diflucan o sa tragi de infectia asta ani si ani de zile. De fapt fac pariu ca persoana care ti le prescrie nu e medic si pleaca de la ideea: mie mi-au facut bine, daca pe ea o omoara este treaba ei. probabil stie ca e caz de puscarie ce face ea, dar se bazeaza pe faptul ca o sa iti fie atat de rau si vei plati atat de mult pe emdicamente si consultatii incat n-o sa mai faci plangere penala impotriva ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimuluscyk a răspuns:

Si eu am suferit de aceiasi problema, este groznic! Eu m-am spalat cu infuzie de romanita deoarece asta mi-a recomandat ginecologul (apropo, e groaznic sa mergi la ginecolog, m-am simtit prost si rusinata din cauza asta aproape o saptamana, dar oricum v-a trenui sa mergi deoarece ar putea sa se agravezi si ai putea avea mari probleme cand ai vrea sa ramai insarcinata si nu numai.Dar daca vei trata la timp o sa dispara.Mie ginecologul mi-a dat niste lumnarele si un fel de unguent, dar eu nu am urmat acest tratament.Eu m-am spalat dimineata si seara zilnic cu soda de mancare si cu infuzie de romanita, iar asta m-a ajutat.Repeta aceasta procedura pana cand iti dispare aceasta candidoza. Iti doresc sa te faci bine!

| iloveblackdiamond a răspuns:

Pai eu am fost la ginecolog cu aceeasi problema: crema pentru exterior pimafucin, poligynax de bagat in interior un fel de "supozitoare", si ceai de musetel, mi-a trecut. Daca ai relatii sexuale cu un partener stabil e posibil sa-i fi transmis si lui boala si sunt 2 pastile de luat una tu si una el(am uitat cum se cheama dar ma interesez),

| cosmina95 explică (pentru iloveblackdiamond):

Ok astept sa imi spui :* mersii!