| DonMecanico a întrebat:

Salutare, sunt baiat si am 19 ani, am si eu problema si as vrea sa stiu daca este cineva aici care a mai avut aceasta problema sau care stie cum pot scapa, de cateva zile a inceput cu o usturime in jurul preputului ( la penis ), cand incerc sa-l decalotez ma strange si ma doare foare rau si il decalotez foarte greu cu o durere imensa, pana acum nu am avut nicio problema, ultimul act sexual l-am avut acum 2 saptamani, in jurul preputului mi-a aparut asa o mica iritatie sa zic.s-a inrosit asa putin zona si zici ca m-as fi zgariat., astazi am vazut ca mi-a aparut o secretie alba, cu aspect branzoz pe penis - aceasta se observa doar atunci la decalotare ( din cate am citit pe net inseamna smegma ), in rest chiar si atunci cand nu-l decalotez simt o usturime, ce sa fie? cum pot sa scap? m-ar ajuta mai mult niste sfaturi cu niste tratamente ceva, decat sa mi se spuna sa ma duc la doctor. multumesc, OFER FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o infectie genitala. Este recomandat sa nu folosesti absolut nici un tratament pana ajungi la emdic. Unele tratamente (de exemplu un tratament antibiotic daca este o micoza sau un tratament antimicotic daca este o infectie bacteriana) pot sa agraveze serios infectia si sa te lase cu sechele definitive. NU incerca idei de pe internet, pot fi extrem de periculoase si nu iti sunt de nici un ajutor real (doar oameni inconstienti care fac experimente pe tine)

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa simptome, se poate ca ai incasat "boala bucuriei" (tripper) sau ceva asemanator.
Mergi la un medic urolog, fara rusine, el iti va prescrie tratamentul necesar.
Rusine vei avea doar daca nu-ti tratezi problema serios si la timp!

| GdX a răspuns:

Infectie genitala. Mergi de urgenta la medicul urolog. Sanatate multa.

| Violleta2022 a răspuns:

Ar putea fii o boala cu transmitere sexuala!
Sfatul meu este sa fugi imediat la medic (dermato-venerice) sa ti se faca un test si consult, pare a fii gonoree dupa descriere, dar trebuie analize si investigatii sa se stie clar ce antibiotice trebuiesc luate, ca sa pice direct pe infectia ta.
Oricum, sexul este interzis pana la vindecarea completa, iar tratamentul trebuie facut de ambii partneri concomitent.

| stefstefansteff123 a răspuns:

Mergi la un medic urolog, el e in masura sa te ajute