| CristianaMaria a întrebat:

Cum pot trata o infecție urinara fără antibiotice? Menționez ca îmi și curge puțin sânge în urina, am usturimi la urinat și urina miroase destul de puternic, deci știu sigur ca e infectie dar nu vreau sa mai iau antibiotic după ce mi-am mărit transaminazele de aproape 5 ori dupa nici 4 zile de antibiotic(și da, e de la antibiotic pentru ca după ce am renunțat la el ficatul meu și-a revenit complet în urma analizelor)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Davinna a răspuns:

Daca ai observat sange in urina deja infectia s-a agravat si ai grija sa nu se localizeze la rinichi ca apoi e mai nasol. Din pacate ai nevoie de antibiotic si impreuna cu antibioticul ai putea sa iei un hepatoprotector prescris de medic. Du-te la medic pana nu iti afecteaza rinichii.

| CristianaMaria explică:

Am luat urisan de doua ori pe zi. Sunt deja a treia zi de tratament și nu mai urinez cu sânge chiar din prima zi de pastile. Încă mai exista usturime dar foarte mica fata de ce a fost

4 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

La barbati, poate ca da
la femei, aproape sigur nu

iar din cate imi dau seama, tu ai destul de grav, incearca sa gasesti un doctor mai bun!

| alex15ccc a răspuns:

Nu iti poti trata infectia acasa cu "metode babesti", infectiile sunt treburi serioase, nu mai spun ca exista multe boli care imita infectiile urinare;

| M1989 a răspuns:

De ce nu mergi la un dr ginecolog si el iti va prescrie o reteta.

| AndrejO a răspuns:

Ai nevoie de antibiotice, ficatul se regenereaza, dar infectia nu trece asa usor.