| sandmonkey a întrebat:

Salut
acum cateva luni am inceput sa urinez rosu(nu stiu daca era sange), se oprea iar dupa o saptamana iar urinam asa o zi, doua(nu am avut niciodata dureri, usturimi sau chestii de genul)
a tinut o asa o luna si dupa am avut 2 3 zile febra, am urinat des si in cantitati mici, si dupa ce s-a terminat febra, adica acum o luna si ceva, n am mai avut nicio simptoma de atunci(n am mai urinat nici des, nici febra, nici urina rosie)
am fost sa-mi fac analize la urina si le am dus medicului, care a zis ca trebuie sa beau mai multa apa(asta a fost singura problema care a iesit la analize), si de atunci am baut 2l cel putin in fiecare zi.
Se poate sa fi avut o infectie urinara care a trecut de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Pentru ca in urina ta sa fi fost prezent sange ar fi trebuit ori sa ai calculi renali, infectie urinara ori alte boli grave ale aparatului urogenital ceea ce nu cred pentru ca nu ai varsta inaintata >50 ani.
Cel mai probabil ai consumat ceva alimente care ti-au colorat urina in perioada aceea iar febra putea sa fie din alte cauze.
Si eu am calculi renali de cativa ani, cu toate ca consum lichide destule insa in afara de ocazionale dureri ale rinichilor datorate frigului cu alte probleme nu m-am confruntat.

| sandmonkey explică (pentru nicu991):

"Alte cauze care pot duce la apariția calculilor renali sunt următoarele:

Deshidratarea - lipsa lichidelor duce implicit la o cantitate scăzută de urină. Deshidratarea poate să apară la rândul ei din cauza exercițiilor fizice intense și căldură excesivă (prin transpirație) sau din cauza unui consum scăzut de lichide. Atunci când cantitatea de urină este redusă, aceasta devine închisă la culoare și foarte concentrată, iar sărurile și mineralele nu pot fi dizolvate în mod eficient, fapt care favorizează apariția calculilor renali. Cu cât consumul de lichide este mai ridicat, cu atât sărurile și mineralele pot fi dizolvate mai ușor."
Am gasit asta pe net
Cum mie mi-a iesit deshidratare la analize, cred ca asta am avut, oricum nici eu nu mai am nicio simptoma: ))
mersihappy

7 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Nu ai avut infectie ca ar fi iesit la analize!

asa ca baga 5 litri de lichide pe zi

| sandmonkey explică (pentru zilog):

laughing cam multa totusi

| 7PotDouglah a răspuns:

Este vorba despre o reacție provocată de o boală genetică: profirie intermitenta acută.
http://m.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/porfirie_4605

| sandmonkey explică (pentru 7PotDouglah):

Nu am avut dureri, si n am pe nimeni care sa fi avut asta, deci nu cred ca am avut asta dar mersihappy

| 7PotDouglah a răspuns (pentru sandmonkey):

Știu asta de la un coleg. Îmi povestea tot. De vreo 4 ani nu a mai avut probleme. Să fii sănătos!

| sandmonkey explică (pentru 7PotDouglah):

Spun ca e o boala foarte rara, si sunt slabe sanse sa fi fost asta, dar nu e exclus deci mersi de raspuns
la felhappy