| GabrielaIonela12 a întrebat:

Buna, cum se face o analiza de secretie vaginala? Si ce acte trebuie sa am cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ți sa spun mai în sus.Ti se ia monstra din vagin cu alte cuvinte.Nu e nimic dureros, doar ca îți e ție jena de situatie, dar având în vedere ca te vei face bine după cred ca merita.

| ReddY25 a răspuns:

E spre binele tau

| helpforyou a răspuns:

"Se va introduce în vagin un instrument steril, numit "speculum" sau "valve". În funcție de caz, dacă femeia a avut mai multe nașteri sau întreruperi de sarcină, se vor alege valvele potrivite. Secreția se va întinde pe 2 lame, care vor fi trimise pentru examinare și diagnostic la laboratorul de specialitate. "

https://www.donna-medicalcenter.ro/......inala.html

| GabrielaIonela12 explică (pentru helpforyou):

Si daca sunt virgină o sa imi faca la fel?"crying((

| RAY a răspuns (pentru GabrielaIonela12):

Indiferent ce ești tot din vagin trebuie extras ceva

| helpforyou a răspuns (pentru GabrielaIonela12):

Pai altfel cum? Ti-e teama ca te deflo.reaza?;) In nici un caz. Poti sa mergi linistita. Si fara sa iti fie teama sau rusine. Ei fac asta zilnic, deci au experinta, iar fete virgine au mai vazut. Oricum prima data te vor intreba anumite lucruri.

"Examenul de secretie vaginala poate fi recomandat si femeilor virgine?
Examenul de secretie vaginala poate fi efectuat si in cazul femeilor care nu au inceput activitatea sexuala numai de catre medicul de specialitate; recoltarea se va efectua cu atentie, de la nivelul vulvei, cu ajutorul unor tampoane de recoltare."

https://www.romedic.ro/upload/12755.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recoltarea pentru examenul de secreție vaginală durează câteva minute și nu este dureroasă.
Cat despre acte nu stiu sigur, intrebati inainte de consultatie.
https://www.donna-medicalcenter.ro/......inala.html