| Denisaf a întrebat:

.cum se numesc analizele care trebuie facute pentru a afla daca ai hepatita A?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Pe lângă acele analize pe care le-aţi menţionat dvs., mai adăugaţi şi:
-transaminazele AST/ALT, GOT/GPT, GGT (alaninaminotransferaza, aspartataminotransferaza, gamaglutamiltranspeptidaza, transaminaza glutamico-oxaloacetică, transaminaza glutamico-piruvică);
- Bilirubina directă, indirectă şi totală;
- Fosfataza alcalină... (analizele pe care vi le-am recomandat evidenţiază integritatea celulară a ficatului).

Mai multe informaţii despre testele pentru hepatită:

"Hepatita A

Pentru hepatita A se pot identifica anticorpii antivirus A, iar markerii sint utilizati pentru a arata daca a existat sau exista si in prezent o hepatita acuta de tip A.