| anonim_4396 a întrebat:

Buna, cum va plac voua pestii? Eu nu pot mananca peste sau orice este din ape, mari si alte. Daca gust un pic imi vine sa vars si beau apa multa sa imi revina gustul la loc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si eu am avut retinere la gustul de peste, pana ce n-am invatat sa le consum cu LAMAIE sau PANÉ.
Important este ca acel gust specific sa fie partial acoperit de condimente, sa nu provoace stare de greata pe limba omului.

La fel, si fructele de mare, carnea de oaie si altele cu gusturi adiacente dominante sa fie condimentate si preparate corespunzator, incat sa nu deranjeze simtul nostru gustativ.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ai tai nu te-au invatat sa manaci peste cand erai mic, de aceea nu-ti place.
Pestele este foarte sanatos si recomandat in absolut toate dietele de mancarea sanatoasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

As manca orice fel de pește

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Bunica-mea dinspre tata era inebunita dupa peste, baga pestele intr-o partea a gurii si IN ACELASI TIMP big grin scotea oase prin partea cealalta

am fost cand eram mic la pescuit si am prins vreo 2kg de fate
https://dexonline.ro/definitie/FATE
si mie care nu imi placeau cum put si nici nu aveam chef sa mananc asa ceva le-am lasat prietenului cu care am fost la pescuit sa le dea la pisici... MOAMA CE SCANDAL AM AVUT rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Încearcă pește afumat sau conservă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cam da :/. Adica... judecand ca peste tot gasesti retete din pesti sau fructe de mare, este ceva normal. De pe la inceputurile tmpului se mananca pesti.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca iti dai seama ca pestii se vand in draci la magazin, asa ca numai tu ai fobia asta
cand eram mic puteam manca smantana binemercic, dar daca laptele nu era strecurat si avea cea mai vaga "coaja" pe limba imi venea sa vomit INSTANTANEU (coaja ca nu mai stiu cum ii zice... laptele de ani buni nu mai trebuie fiert si nu mai e nici pe departe asa de natural cum era pe vremuri si nu mai face chestia aia... DELOC)
!

| gemeni6226 a răspuns:

Nu nici mie nu-mi plac pestii o data eram la o petrecere de revelion si era peste servit la ora 24 noaptea gazda a insistat sa maninc numai d putin am mincat si...trebuia sa alerg la baie s-o dau afara.Deci nici vorba nu pot minca nimic ce e peste sau de apa ba mai mult nici ceea ce are pene deci eu nu maninc decat carne de porc sau vita altceva nu sufar.

| Legion7X a răspuns:

Depinde și unde te gândești când mănânci pește, pentru ați determina propria scârbă, la fel ca orice mâncare. Mie îmi place păstrăvul, că are foarte puține oase. De fapt șirea șirea spinării este tot osul, și două trei oase foarte mici si flexibile dacă înimereșți prin carne.

| Yurisa a răspuns:

Nici mie nu imi place pestele ein mod special, dar uite ce mananc:
Imi place sushi: sushi nu are miros daca pestele e proaspat
Macroul prajit cu lamaie iar imi place, miroas a peste, dar nu un miros scarbos
Mananc macrou afumat, somn afumat
Mai mananc ton la conseerva cu lamaie si legume mexicane, super bun si in combinatia asta
Fructele de mare nu imi plac in mod speecial, imi plac inelele de calamar, yummy!
Icre pe paine why not
Nu suport saramura, nu suport pestele fiert, la cuptor, mananc doar macrou, somon si ton, orice supa cu peste. Orice alt peste e scarbos pentru mine

| Yurisa a răspuns (pentru Yurisa):

Orice supa cu peste mi se pare scarboasa*