| andramikaela72 a întrebat:

Ajutor va implor! De cateva zile am avut o racela... Nu stiu de la ce a pornit. Pe parcursul acesteia(3-4) zile mirosul si gustul meu au fost foarte bine. Acum, mai am din cand in cand nasul infundat si mai tusesc, dar efectiv mi-am pierdut mirosul si gustul. Pur si simplu nu mai miros nimic si cand mananc ceva e un gust, dar asa....vag. Va rog, spuneti-mi ce este defacut. Voua vi s-a intamplat? Am inteles ca-s sanse sa nu revina deloc aceste simturi si chestia asta ma sperie enorm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brancardierii a răspuns:

Esti haioasa, normal ca o sa isi revina simturile laughing poti sa tii le pierzi si inainte si dupa raceala mult timp, dar mereu vor reveni, nu e ca si cum raceala ti-au distrus papielele gustative... si chair si asa, ele se refac.
Stai calma, bea ceaiuri, supe, mananca sanatos, ia cate un parasiunus, odihneste-te si garantat o sa fie totul ok la final.

| Cera23 a răspuns (pentru Brancardierii):

Iti revine si mirosul si gustul. Doar ai grija ca pana atunci, daca mai simti nevoia sa iti pui picaturi sa se desfunde nasul nu pune din alea cu cortizon sau efedrina. Cel mai bine pana se remediaza, daca chiar e neovie, pune-ti picaturi de alea de bebelusi, GripStop (care nu sunt cu apa de mare, chiar au efect de picaturi de nas)

| andramikaela72 explică (pentru Cera23):

Multumesc fratilor, chiar a revenit. In legatura cu picaturile, imi luasem unele cu B... Nu tin minte numele si cand mi-a revenit inapoi simturile si le-am folosit, au disparut iar.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| J0B0MAT a răspuns:

Mi s-a întâmplat
Vor reveni, stai liniştită.