| DevidALex a întrebat:

Buna big grin,Am doua intrebari, nelamuriri mai exact.
Ce se intelege prin "nevrotic"? Stiu ca nevroza este o tulburare a functiilor psihice superioare care are o cauza psihogena (trauma psihica) "Nevrotic" adica cel bolnav de boala respectiva?
A doua intrebare, Care este diferenta dintre nevroza si psihoza?
O intrebare adresata celor care studiaza psihologia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InvertedDeformity a răspuns:

Nevrotic este persoana ca care sufera de nevroza.Nevroza, potrivit concepțiilor contemporane, se determină ca o boală, condiționată de situația conflictuală psihogenă acută sau cronică extraordinară în urma tulburării interrelațiilor umane, ce se manifestă cu precădere prin dereglarea funcțiilor sistemelor emotiv, vegetativ și endocrin.

Nevroza se caracterizează prin reversibilitatea dereglărilor patologice, independent de vechimea procesului, prin specificitatea manifestărilor clinice cu dominarea perturbărilor emoțional afective și somatovegetative, prin păstrarea atitudinii critice a pacientului față de boală. Particularitățile tabloului clinic al nevrozei depind nu numai de caracterul situației conflictuale și emotive, dar și de personalitatea individului, specificând diverse variante clinice.
evroza este:
- incapacitatea de a fi prezent in prezent;
- incapacitatea de a avea acces la adevaratele sale nevoi, de a le identifica si de a gasi un raspuns;
- a avea prejudecati, principii, ideologii in loc sa privesti in fata realitatea prezenta;
- a se servi de trecut pentru a justifica prezentul: obiceiurile, traditiile fixe, ritualurile care fac viitorul previzibil (introiectii);
- a da prioritate trecutului si cunoscutului asupra prezentului si necunoscutului;
- a da prioritate viitorului si proiectelor asupra prezentului si actiunii;
- a se servi de ceilalti pentru a-si justifica pozitia: si ceilalti fac la fel;
- a-l acuza pe celalalt cand reproseaza ceva in loc sa asculte: „Si tu atunci… „;
- a-si pregati raspunsul in loc de a-l asculta pe celalalt;
- a vorbi ca sa se afle in treaba (evitare);
- a vorbi „pentru a spune ceva";
- a dori sa fie mereu tot mai perfect si a se simti vinovat ca nu a reusit;
- a manipula in loc sa ceara, sa spuna in fata sau sa actioneze;
- a trai cu regrete pe care cauta mereu sa le satisfaca;
- a se simti vinovat (transfer) cand este vorba sa fie responsabil sau sa repare;
- a astepta regulat ca celalalt sa faca primul pas: a reactiona in loc de a actiona (dependenta, simbioza);
- a trai prost si a nu lasa nici pe ceilalti sa traiasca;
- a nu-si accepta corpul, varsta, calitatile sau defectele;
- a fi in mod obisnuit gelos prin posesie sau din frica de a fi abandonat (simbioza);
- a se plange adesea sau niciodata din principiu (introiectie);
- a reprosa celorlalti ca sunt cauza sentimentelor sau comportamentelor sale: din cauza ta…;
- a se supune in mod regulat parerii celorlalti: „gura lumii" (introiectie);
- a dori „sa aiba dreptate" si sa domine in mod obisnuit;
- a cumpara dragostea cu bani, datoria sau obligatiile;
- a face glume fara incetare (evitare si adesea devalorizarea celuilalt;
- a generaliza;
- a privi in alta parte;
- politete excesiva;
- a-si bate joc;
- a-si reprima in mod obisnuit spontaneitatea;
- a face judecati critice sau a acuza;
- a raspunde la o intrebare printr-o alta intrebare.
Aceastea sunt efectele nevrozei de sine. Exista mai multe tipuri de nevroze care se manifesta a aproape in totalitate altfel dar au cam aceleasi radacine:nevroza obesesivo-fobica, nevroza obsesiv-compulsiva, nevroza astenica, nevroza isterica, nevroze mixte.
Acum sa trecem la a doua intrebare.
Psihoza este tulburarea mentala caracterizata printr-o dezorganizare a personalitatii, pierderea simtului realului si transformarea in delir a experientei traite. Limbajul medical curent rezerva termenul psihoza pentru bolile mintale nelezionale, care se caracterizeaza prin simptome esentialmente psihologice, cum sunt psihozele acute (bufeul delirant la acces delirant care apare si dispare in mod brusc schizofrenia, delirele cronice - paranoia, parafrenia) si psihoza maniaco-depresiva. Aceste persoane au halucinatii si anumite traume din trecut car le ''retraiesc'' pe moment si chiar interactionand cu acestea si datorita acestei tulburari pot deveni extrem de violente si ostile.Psihoza este intalnita foarte des la toxicomani(consumatorii de droguri pe durata lunga de timp) care consuma metadona si alte droguri puternice, sau chiar persoanele alcoolice.

| DevidALex explică (pentru InvertedDeformity):

Mersi pentru raspuns si explicatii, apreciez! Cheers laughing

1 răspuns: