| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut mentalitatea ateiilor cat si a crestiniilor in intrebarea precendenta. Urmatoarea intrebare este adresata ateiilor:
Cati dintre voi credeti ca religia e o boala, si de ce? (boala psihica)

Răspuns Câştigător
| casablanca40 a răspuns:

Religia nu este o boala, doar un mod de viata. Fanatismul este o boala.

14 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Simplu,iti dau un exemplu.
Daca un credincios se duce la biserica si spune: "Mi-a vorbit dumnezeu " toti il cred,nu? ei bine, daca un credincios se duce la biserica si spune : " Mi-a vorbit lingura " o sa il trimita la un consult psihologic sa vada daca e intreg la minte? eu bag mana in foc ca da.
Asta este argumentu' meu, si il sustin.
Eu cred ca persoanele care aud voci, pe dumnezeu, pe isus, pe mai stiu eu ce sfant viseaza. E clar au probleme cu capul schizofrenia ii va manca.

| M25M a răspuns:

Nu consider religia o boala, ci un instrument, folosit atat individual cat si colectiv.

| Alphawolf a răspuns:

Religia nu poate fi o boala, dar persoana(credinciosul), care are mai mult inchipuiri in cap, poate fi destul de bolnava(nu zic ca este... dar foarte posibil). De ce? Pentru ca inlatura tot ce contravine credintei lui si accepta tot ce ii sustine convingerea(aici nu mai e vorba de ratiune, a ramas doar egoism, ratiunea este inlaturata in favoare subiectivismului).

| fuzzer a răspuns:

Depinde cum interpretezi, e chiar foarte normal sa spui ca este o boala, la cate religii sunt in prezent si daca iti pui intrebara:Care e religia adevarata? Practic ramai fara cuvinte.Desi sunt crestin, nu-ti contrazic ideea.

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Si eu sunt crestin, dar m-am pus intrebarea ateilor care sugerau ca religia e o boala, uni chiar sugerand ca Isus suferea de schizofrenie. http://www.tpu.ro/......stiu-care/

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

E mentalitatea specifica timpului in care ne aflam "new age", n-ai ce face toti vin cu teorii stiintifice.

| Zenit313 a răspuns:

Sunt ateu,dar nu consider ca religia este o boala psihica!
Religia este un instrument de control al maselor.
Religia trebuie privita ca o metafora! Inseamna ca nu trebuie sa admitem ca exista Bau-Bau, Mos Craciun, ingeri, sfinti, zane..etc.

Daca este consumata prea mult, poate sa provoace boli psihice si credinciosii chiar ajung sa isi vada prietenii imaginari! sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da despre big-bang ce crezi? nu-i asa ca nu are rost?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sebasule? fa-i o poza ma sa o vad si io.mentalitatea aia.fai o poza, ca daca nu o vad.nu cred mai.

| Buresbista123 a răspuns:

Eu zic ca e o mica psihoza ceva lejer la unii si mult mai grav la altii care din pacate sunt ca asta...http://www.youtube.com/watch?v=-TQo2D4RtDY
si... http://www.youtube.com/watch?v=haBLjVqrrjM

Răspuns utilizator avertizat
| IoanieCriminalul a răspuns:

Eu nu consider religia o boala ci un drog. Odata ce de mic ai in cap asta abia o scoti

| 22SWAG22 a răspuns:

Este mai mult o psihoza.