| anonim_4396 a întrebat:

Buna big grin
Am o problema ...imi miroase gura foarte urat
Dar sa stiti ca nu am nici-o carie nimic! Si ma spal foarte des pe dinti cam de 3 ori pe zi uneori de 2 ori...
Mama zice ca imi vine din stomac...
Stiti niste metode naturiste ca sa scap de miros mai ales ca azi merg in oras si na...
Nu spuneti ceva de genu "Mesteca guma " CA NU FUNCTIONEAZA!
Pls help... Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Mama ta are mare dreptate.
Ar trebui sa-ti faci un control sa vezi daca nu ai cumva Helicobacter Pilory! -ea este principala cauza a bolilor de stomac!
Daca nu iei in serios, ce ti-am spus nu te astepta sa iti treaca.
Vreau sa te intreb daca ai arsuri sau acizi, daca te doare stomacul des. Daca ai reflux esofagian?

| Mable009 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu nu ma doare burta nu am nimic...doar ca merg rar la WC

| Classy a răspuns:

Poti folosi apa de gura, se gaseste si in varianta mini ca si un spray, il poti lua in buzunar..mergi la stomatolog si vezi ce iti spune! Iti poate prescrie o diferita pasta de dinti, o solutie, orice! Bafta!

| Mayar a răspuns:

Mai bine intrebi un medic. Intra aici >> http://www.assb.ro/ si vorbesti online cu un medic;)

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa folosesti apa de gura si ata dentara. Patrunjelul, nucsoara, corianderul si menta ajuta la o respiratie placuta. Incearca sa bei suficienta apa (deshidratarea poate provoca o respiratie neplacuta), sa ai o dieta bogata in vitamina c (reduce nivelul de toxine si de mucus care pot cauza respiratia neplacuta), mananca alimente bogate in fibre (ajuta stomacul, in cazul in care mirosul neplacut provine din stomac),
Daca nu iti trece ar trebui sa te duci la dentist pentru ca este posibil sa ai o infectie la vreo masea sau o afectiune a gingiilor care trebuie tratata si daca nici asa nu merge, du-te la doctor.

| Vi003 a răspuns:

Sa ai tot timpul la tine coaja de portocala si sa-ti faci un obicei in a o mesteca in timp ce mergi sau cand esti acasa. Nu trebuie sa mananci multa, nici s-o inghiti daca nu-ti place, o bucatica cat unghia e suficienta. In scurt timp o sa scapi de aceasta neplacere. Nu uita, cum ai iesit din casa, mesteci coaja de portocala. N-am descoperit eu metoda, ii apartine Dr. Oz.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Mananca mentosane, cat de multe si spalate pe dinti dimineata, seara si dupa fiecare masa. Sper sa fie de folos.

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Mere.
Multa apa, apa, nu suc si cafea si din astea
Lamaie

| Mable009 a răspuns:

Am 12 ani am uitat sa va spun

| RusescuO a răspuns:

Foloseste apa de gura.

| IRaluca a răspuns:

S-ar putea sa ai o infectie. Eu cand eram mica am avut si avea aceleasi simptomewinking Stiu ca scapam cu multa lamaie si cu 2 spalaturi cu sare pe dinti, si poate si o gargara cu bicarbonat happy

| IulianVentura a răspuns:

Poate ai probleme la o amigdala si ai pietre la ea, sunt multe cauze o sa incerc sa ti scriu cateva :
- Datorita unor medicamente.
- Fumatul
-Atunci cand esti deshidratat : la dezhidratare productia de saliva scade. Actiunea purificatoare a salivei e astfel diminuata
-Din cauza bauturilor alcolice
-Alimente cu miros puternic precum usturoiul, ceapa
-Mai apare si cand ti e foame
-Dimineata