| anonim_4396 a întrebat:

Buna am observat de ceva timp ca imi cam miroase respiratia..gura. Ramane un miros naspa si cand beau apa pe sticla si mi-a spus si mama de cateva ori ca imi miroase urat gura. Ma spal o data pe zi pe dinti si mda..am o carie dar maseaua respectiva ar trebui sa cada ca deja se misca asa a zis dentista. Stiti ceva ce as putea sa fac? In ultimele zile mi am tot luat guma dar nu o pot mesteca non-stop ca ma dor dintii si ma doare si stomacul. Vreo sugestie? Ofer

Răspuns Câştigător
| anonim123453313 a răspuns:

Ai vreo infectie dentara. Foloseste si apa de gura. Si pe dinti trebuie neaparat sa te speli seara si dimineata. Poti folosii o pasta de dinti fresh si o apa de gura fresh

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Numai la medic vei rezolva problema.
Primul va fi medicul de familie; la urmatorul te va indruma el.
Parinti tai trebuia sa mearga cu tine; nu e suficient doar sa iti spuna ca ai o problema. Ei trebuia sa te ia de mana si sa te duca la medic ca sa te investigheze de sus pana jos.
Daca nu mergi la medic poti sa te speli in gura si cu clor ca tot nu vei rezolva problema.

| dydybla a răspuns (pentru anonimg):

Am fost la stomatolog.a spus ca e o masea cariata si ca o sa cada in curand

| Caro34 a răspuns:

Pe lângă spălatul pe dinți de 2 ori pe zi (dimineața și seara), apa de gura, ata dentară ar trebui sa faci o analiza de 5 zile a scaunului (coproparazitologic) și sa vedem ce rezultat iese. Da-mi de stire de indata ce-l primesti. Numai bine!

| Striker14 a răspuns:

Caria aia e problema. Fiind dinte putrezit, pana nu o acoperi/scoti maseaua, o sa tot miroasa. Recomandarea mea e sa folosesti cel putin temporar apa de gura si ata dentara, cel putin pana ti-o repari sau scoti.

| MissJJ a răspuns:

S ar putea sa fie din cauza cariei sau nu ai o ingrijire orala corespunzatoare. Pe dinti trebuie sa te speli de 2 ori pe zi (seara si dimineata) si sa folosesti ata dentara pentru o curatare optima, in cazul tau ca sa ai mereu o respiratie fresh foloseste si apa de gura cu care te clatesti dupa ce te speli pe dinti.

| musicislife3 a răspuns:

Spala-te pe dinti des.

| Nicksson91 a răspuns:

Maseaua e de vina.