| bianca112 a întrebat:

Buna :d. De la o perioada, ma simt extrem de singura. Toti prietenii s-au indepartat de mine, doar o fata imi mai este prietena si cu care vorbesc zilnic. Parintii mei sunt divortati, fiecare cu relatiile lui, insa deocamdata locuim in aceeasi casa, deci atmosfera este pe zi ce trece mai insuportabila. Nu mai spun si de aspectul meu fizic : nu sunt foarte inalta ( 1, 65 ), sunt grasa, mereu " smecherasii " ma jignesc pe strada, mi e si rusine sa mananc ceva, sau sa beau ceva pe strada, de frica sa nu mi se spuna : " uite-o si pe aia! la ce grasa e, mai si mananca ". Singuratatea asta ma doboara, mai ales cand imi vad toate cunostintele ca radiaza de fericire, si la scoala rad, glumesc iar eu stau singura cu o fata intr un colt acolo. Ma simt extrem de prost, mai ales din cauza aspectului meu fizic. Nu am avut nici un prieten pana acum, sau un baiat care sa-mi fie mai apropiat, nu neaparat iubit, pentru ca de multe ori mi se zicea : A, dar tu esti grasa/plinuta. Si ma simt oribil. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Si ce e mai bine, sa ai 5000 de prieteni pe facebook, sau o prietena adevarata? Ea te cunoaste mai bine decat te cunosti tu, si te apreciaza, de asta sta langa tine. E o prietena buna. Vezi, ea te apreciaza, nu ii e rusine cu tine. Tu de ce nu te apreciezi? Sunt convins ca sunt destule lucruri la tine care te fac de gasca, un ajutor de nadejde, etcetera. Iar aspectul fizic se poate schimba daca nu poti sa te stii asa, ai nevoie doar de vointa. Oricum toata lumea are cate ceva, ceva ce ne face sa spunem "sunt urat/a". Ar insemna sa fim o tara de urati, daca ne luam dupa toti oamenii care se vad cu defecte. Sigur, nimeni nu-i perfect.

Cred ca divorsul si atmosfera de tensiune din casa te afecteaza foarte mult. Si n-ai ce-i face, e tensiune, si nici nu poti fugi de locul ala, e casa ta. Cata vreme e casa ta, acolo te vei simti cel mai in siguranta, nu-i asa?

Eu zic sa te reevaluezi, sa te uiti la tine si sa vezi atat plusurile cat si minusurile, atat fizice, cat si morale, sufletesti.

Crezi ca oamenii apreciaza mai mult o "diva" care arata bine dar se crede superioara tuturor? Nu, crede-ma.

Iar in privinta greutatii, ai nevoie de un singur lucru: determinare. Si poti slabi. Cum au slabit atatia oameni, poti si tu, doar sa nu fii dezamagita daca slabesti un kilogram pe luna. Asta inseamna ca la anul vei avea cu 12 kilograme mai putin!

Fa din orice lucru minor, o victorie, asa cum din orice mica infrangere, faci un dezastru (vai, am un cos, sunt urata... Oho, esti prea frumoasa daca te deranjeaza un cos)

12 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
M-am intristat serios citind aceasta intrebare. sad
Cred ca multi oameni au avut perioade in care s-au simtit singuri.
Stiu cum e sa se indeparteze de tine prietenii,dar nu te supara,tot raul e spre bine,poate nu te meritau,macar ramai doar cu cei adevarati chiar daca sunt putini, dar nu iti mai pierzi timpul cu cei care nu merita. Daca esti mai plinuta ai putea incerca un regim, sau sa consulti un nutritionist. Daca ti-e vreodata foame tare pe strada te sfatuiesc sa mananci, daca ti-e rusine, te poti opri pe o banca putin pana termini de mancat.La fel si daca ti-e sete.Mai bine asa decat sa lesini pe strada, Doamne Fereste! Radierea aceasta de fericire s-ar putea sa fie falsa oarecum fiindca persoanele respective nu au de unde sa stie ca prietenii lor sunt bine-intentionati in privinta lor cu adevarat. Daca vrea cineva sa vorbeasca cu tine bine, daca nu, NU.E mai bine asa din punctul meu de vedere decat sa li te bagi pe gat fortat. Daca nu te vor nu ii dori nici tu pe ei.Nici eu nu am avut vreo prietena pana acum si ce daca?! Poate vom avea candva.Da-i incolo pe toti rauvoitorii si vezi-ti de treaba ta, lucrurile se vor schimba in bine cu timpul.Fiecare primim ce meritam.Bafta! :*

| Seby90 a răspuns:

Buna, leaga o noua prietenie intre lamele si venele tale.

| valentingb a răspuns (pentru Seby90):

Multumesc pentru raspunsul asta! Asa pot sa ii arat Biancai mai clar de de n-ar trebui sa se simta inferioara. Cate vreme tu existi, ea e superioara prin modestie, empatie, bunatate...
Vezi, Bianca? Multumeste-i baiatului pentru ca ti-a demonstrat cat de speciala esti!

| Seby90 a răspuns (pentru valentingb):

laughing Vrei si tu o lama?

| valentingb a răspuns (pentru Seby90):

Aaa, deci si tu ai lame. Sugerai din proprie experinta, sa inteleg. Nu multumesc, am si eu una ...ery050.jpg :)) :)) :))

| Seby90 a răspuns (pentru valentingb):

Ceva e gresit. nu am ras.

| bianca112 explică (pentru Seby90):

Haha,ce-am mai ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa iti pese de ce zice lumea din jurul tau, trebuie sa fi mandra si bucuroasa de cine esti tu. Doar pentru ca esti mai plinuta nu inseamna ca nu poti avea prieteni sau un iubit, toate o sa vina la timpul lor. Incearca sa intri in discutie cu colegi tai si in maxim o luna vei vedea ca toti iti vor fi prieteni, dar nu te baga in seama cu anturajele mai proaste. In legatura cu parintii tai imi pare rau si sper sa se rezolve intr-un fel ( stiu prin ce treci pentru ca si parintii mei sunt despartiti de cand aveam un an si sapte luni ) Incearca sa fi tu insati si totul va fi bine. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh,imi pare atat de rau de tine.
Asa e viata uneori mai grea si uneori„roz".Nu fi deprimata, incearca sa vezi partea buna a vietii, vei vedea ca, daca gandesti pozitiv si lupti impotriva tristetii soarele va aparea si pe strada ta.
Referitor la aspectul tau fizic, eu zic sa nu te ingrijorezi(1.65-e o inaltime potrivita pentru o fata, multe persoane scunde si-ar dori sa aiba inaltimea ta).
Poti slabi, iti trebuie insa ambitie.Mananca fructe si legume, fa sport, mergi cu bicicleta, alearga etc.
Cati ani ai?
Nu trebuie sa te simti oribil.
In legatura cu prietenii, nu te stresa 98/100 persoane nu au prieteni adevarati. Unul si bun decat 20 doar cu numele...Incearca sa vezi partea buna a vietii desi e extrem de greu...Nu te da batuta,continua sa speri, viseaza, zambeste, invata bine la scoala, razi si creaza-ti un rost in viata!
Incearca sa fii mai presus de toti cei ce te-au ranit.
Succes!

| bianca112 explică (pentru anonim_4396):

Am 14 ani. multumesc de raspuns, oricum!

| LostSoledxd a răspuns:

Nu trebuie sa te intristeze aspectul fizic...fiecare om are si plusuri si minusuri. oricum sa stii ca nu conteaza cu adevarat cum arati pe dinafara cel mai important lucru la un om nu este aspectul fizic ci sufletul sau.asa ca nu lua in seama toate jignirile care ti se fac.nu conteaza ce cred altii despre tine important este ce crezi tu despre tine.
totusi sfatul meu este sa reduci din consumul anumitor alimente care ingrasa cum ar fi ciocolata sau mancarile de la fast food.si sa faci zilnic sport ..sa faci joging sau macar 10 flotari pe zi si in timp vei slabi. sau sa practici un anumit spor de exempu voley, sau dansuri;
sper ca ti-am fost de ajutor
succes!laughing

| RaluRalucutzaPisycutza a răspuns:

Buna Bianca, daca o sa te lasi darmata de situatia ta fizica si sociala, risti la mai rau (depresie)! Mai bine te aduni, nu mai baga in seama toti prostii, incearca sa slabesti prin metode naturiste(diete). Ocupati timpul cu ceva care te face fericita, pentru ati ridica moralul!