| RamonaRamoR a întrebat:

De ce nu am putut sa fiu si eu inalta? ( sunt o pitica de 17 ani cu 1.55 ). De ce nu am putut sa fiu si eu grasa, sa am forme? ( sunt slabanoaga, 40 de kg ) De ce nu am putut sa fiu si eu frumoasa? ( sunt foarte urata, multi imi spun asta + ca am nasul foarte mare ). Vad atatea fete frumoase pe strada, toata lumea imi da 12-13 ani. M-am saturat de viata asta. nu este corect. N-am avut niciodata un iubit, nimeni nu s-a uitat la mine. Sa fim seriosi ce baiat nu se uita macar la aspectul fizic, si sa fie fata frumoasa? Cred ca o sa stau toata viata singura, sunt si timida. nu ma mai suport. N-am incredere in mine, nu ma simt bine in pielea mea, nu-mi place de mine, ma urasc, sunt oribila, naspa crying( Cum sa fiu fericita cand toata lumea are pe cineva? straight face

4 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Când te uiți în jur, și vezi că toată lumea se uită doar la tipele cu forme perfecte, doar la tipele înalte, îți scade încrederea de sine. Știu asta. Suntem de aceeași înălțime, iar singura diferență ar fi anii.
Nu ești urâtă! Toți vrem să fim perfecți, să arătăm cât mai formidabil, dar nu întotdeauna fizicul contează. Contează totuși, dar nu atât de mult încât să merite să te urăști.
Când ai 1, 55 m, majoritatea se iau de înălțimea ta. Te consideră drăgălașă, însă nu este ceea ce vrei să auzi tu. Vrei alte complimente, complimente puternice.
Te-ai gândit vreodată că tot ce se întâmplă are un anumit sens? Nu e ca și cum Universul te urăște, nu e ca și cum nu mai ai șanse în această viața. Poți remedia situația.
Trebuie să începi să ai încredere în tine. Trebuie să începi să te iubești, să te apreciezi pentru ceea ce ești. Nu trebuie să-ți cauți defecte, trebuie doar să fii recunoscătoare pentru ceea ce ai.
Pentru timiditate, citește asta: http://paulmelinte.com/scapa-de-timiditate/
Nu ești nașpa! Nu ești oribilă! Nu trebuie să te urăști. Ești minunată așa cum ești, crede-mă.
Dacă ar fi să expun tot ceea ce urăsc la mine, s-ar crea o listă lungă, foarte lungă. Și m-ar face să mă simt inconfortabil.
Ca un sfat, Buddha spunea că mintea este totul. Ceea ce crezi, va deveni realitate. Ceea ce crezi tu despre tine, vor crede și ceilalți.

| Celcareajuta a răspuns:

Iote cum sta treaba: tendintele astea sunt pur romanesti si te baga intr-o prostie din care scapi cu greu. Iarba e mai verde la vecinu' mereu a fost, mereu o sa fie. Nu te deprima! Nu te plange! Nu dispera! Altii sunt in situatii mai grele, mai grave, poate nici nu ne putem imagina noi cum sunt (fara membre, din nastere mutilati si ei sunt oameni frumosi) Frumusetea unei femei (si chiar si a unui om-joke) sta (si asta mi-a venit acuma seara) in atitudine! Mai am una buna: Atitudinea iti da Altitudinea (ca tot ziceai ca esti micuta). +1 pentru positivity (foarte mult respect si admiratie!)

| AncaDelia15 a răspuns:

Fetele micute de statura sunt cele mai dragute, crede-ma.Esti frumoasa asa cum esti si daca cineva nu te accepta, lasa-l.Nu stie sa pretiuasca ce are.Cu timpul ai sa cresti. :*

| Popescu_Gabriela_1980 a răspuns:

Esentele tari se tin in recipiente mici.