| OdetteSs0000 a întrebat:

Da, știu, trebuie să consult un medic. Fetelor, vi s-a întâmplat să vă vină mai devreme (nu că asta ar fi un lucru rău) și să vă țină mai puțin? De o lună de zile, menstruația mă ține 3 zile, normal mă ținea 5 zile și îmi curge mai puțin. De asemenea, nu mai am dureri la fel de mari. Luna trecută am pățit asta, iar semnele indică că și luna asta voi păți la fel. Precizez că înainte de menstruație aveam dureri de ovare. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Bucura-te ca te tine atata decat mai multe zile. O mrnstruatie normala tine intre 3-7 zile, cu sau fara dureri.
Am avut de putine ori in viata sa am doar 3 zile si de multe ori fara dureri.
Oricum la ginecolog este bine sa mergi de 2 ori pe an pentru ati face Testul Papanicolau pentru evitarea altor boli intrauterine. Poti merge pentru un control de rutina.

1 răspuns:
| julliema a răspuns:

Buna! Da, este normal. Se produc schimbari la nivel hormonal, sau daca ai fost mai stresata in ultimul timp este posibil sa fie o cauza. Nu este ceva de speriat si eu am patesc asta, uneori am 7-8 zile cu flux redus, alteori 3-4 cu flux super mare. E bine sa consulti si un medic pentru linistea ta, dar nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi.