| Paula0090 a întrebat:

Buna, daca am caninii crescuți în gingie, si am si strungareata se poate sa li se faca loc cu aparat dentar (caninilor) sau trebuie scosi?
Si strungareata se poate "repara" cu aparat dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Strungareata se poate astupa in cateva minute, de catre orice stomatolog, cu un material care imita portelanul alb.
Pentru atat lucru nu ai nevoie de aparat dentar.
cat despre caninii crescutiin gingie... trebuei sa stii ca-i ceva normal, toti dintii nostri cresc in gingie.
Banuiesc ca nu stii sa explici, de accea cred ca-i mai bine sa mergi al un stomatolog, sa-ti vada dantura si-ti spuna acela, cum se pot remedia micile defectiuni din gurita ta.

| angelinamarc a răspuns:

Eu am avut caninii bagati in gingie, daca nu ai loc trebuie sa ti scoata premolarii de langa mie asa mi-a facut si apoi mi_apus aparatul dentar. Strunga se repara cu aparatul dentar desigurvse vor alinia frumos