| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Buna daca ambii parinti au grupa sanguina 01, stiti ce grupa as putea avea eu? dar care este cea mai buna grupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai grupa 01. Nu exista nici o grupa mai buna ca alta, doar ca daca ai A2, in Romania sunt mai multi donatori potentiali pentru tine.

| onasis1961 a răspuns:

Posibilitatea este mare dar nu obligatorie să ai aceiaşi grupă!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Grup%C4%83_sanguin%C4%83

| darrio2007 a răspuns:

Poti avea orice grupa.Se spune ca 01 este cea mai buna.Dar nu pentru cel care o are. Poate dona oricui.Dar nu poate primi decat de la 01.

| mona a răspuns:

Tot 01 ai si tu

| valentingb a răspuns:

Exista o probabilitate sa ai grupa 01 si tu. http://www.sfatulmedicului.ro/......tatea_6021
Cea mai,, rea,, grupa pentru tine este exact asta, 01. Nu poti primi sange decat de la 0.Dar poti dona la toti.
AB poate dona doar la AB dar primeste de la oricare.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Grup%C4%83_sanguin%C4%83#Compatibilitate
Exista grupele 0, A, B, AB, care au RH pozitiv sau negativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mamica a fost cuminte si chiar te-a conceput cu taticul, iar ei au aceeasi grupa, le vei calca pe urme. Daca ai alta grupa, va trebui sa pleci in cutarea tatalui tau.

| lSarcastiquel a răspuns:

Buna eu cred ca ai 01 iar cea mai buna grupa mi se pre 01 deoarece poate dona la toti insa poate primii numai de la 01 parca.

| Girlslovelife19 a răspuns:

Dupa parerea mea ab 4 e cea mai buna grupa pentru ca este primitor universal. in caz de o tragedie poate primi sange de la orice grupa. este posibil ca si tu sa ai grupa de sange 01, dar nu sunt sigura. daca vrei sa aflii mai multe informatii cauta pe internet (wikipedia). sper ca te-am ajutat