| anonim_4396 a întrebat:

Daca cand ai fost mic ti s-a facut vaccinul pentru Hepatita B te mai poti imbolnavi de aceasta boala ulterior sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci din timp in timp rapel, altfel protectia se pierde

| SergiuSergiu89 a răspuns (pentru Brigaela):

Deci daca de exemplu am facut la nastere si acum sa zicem ca am 20 de ani nu prea mai are valoare?

| Brigaela a răspuns (pentru SergiuSergiu89):

Depinde, unii pacienti pastreaza anticorpii. Se face o analiza de sange pentru a afla cat de eficienta mai e protectia

| xerxes1 a răspuns:

Este un vaccin destul de inutil.Te poti imbolnavi linistit de hepatita C.

| SergiuSergiu89 a răspuns (pentru xerxes1):

Si de cea tip B se poate daca ai facut vaccin?

| alinadianaaa a răspuns:

Vccinul Hepatic B pe care l-ai facut in copilarie nu te protejeaza impotriva virusului la ora actuala.El are substanta activa care te protejeaza petru cativa ani doar atat. Daca vrei sa te protejezi de accest virus sa descoperit acum un nou vaccin impotriva hepatitei B, in Germania dar care il folosesc ssi medici din Romania care este foarte benefic.