| costeapaul0 a întrebat:

Daca iau Amoxicilina nu am voie sa beau alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. n-ai voie, minim 24 de ore dupa ultima pastila.

Abh
| Abh a răspuns:

Este absolut interzis consumul de alcool in timpul tratamentului cu antibiotic. Medicamentul nu isi va face efectul, se va acumula in organism, dand fenomene de toxicitate manifestate prin greturi, varsaturi, ameteli, cefalee, convulsii si, in cazuri grave, chiar coma.

| tyana a răspuns:

Bineinteles ca nu ai voie sa bei alcool.Amoxicilina e antibiotic.

| fabiola a răspuns:

Este bine sa-l eviti, scade efectul antibioticului!

| Mary_3424 a răspuns:

Binenteles ca nu poti bea alcool si eu amluat acnd am fost racite sunt antibiotice abtine-te 2 saptamanii ca nu crd ca vrei sa ajungi...