| Alexa_2325 a întrebat:

Daca iau somnifere si cineva imi da palme sau nu stiu... ma poate trezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da, numai din coma nu poti fi trezit.

NOname
| NOname a răspuns:

Depinde cate iei si ce fel de somnifere sunt (exista mai multe feluri). Daca iei o pastila-doua, atatea cate a prescris medicul, cu o palma dureroasa, eu zic, ca te trezesti. big grinwinking

| gabrielgypps a răspuns:

Depinde cate iei... daca iei toata cutia te mai trezesc decat doctorii sau sfantul petru cand ajungi la poarta raiului. o pastila doar, ajuta la relaxare si provoaca somnolenta, unei persoane cu tulburari de somn. dintre toate simturile, auzul ramane cel mai in alerta, si binenteles ca cel tactil i-si face si el datoria. numai cei aflati in coma indusa ori sub anestezie totala nu se trezesc decat sub influenta antidotului, in rest cei cu pastila pot sa nici nu adoarma, dadecum sa nu se trezeasca cand e luat la palme.

| smaranditza a răspuns:

Nu cred; som, nuferele sunt substante chimice care intra in organismul tau si bine nu cred ca fac; acum, chestia cu palmele e tare relativa...in sensul ca nu ai de unde stii cum reactioneaza organismul tau la acele chimicale...

| Petronela a răspuns:

Nu cred

| Dominicc a răspuns:

Depinde de somnifere cat de bune sunt... cat de tari.

normal nu se dau fara reteta de la medic.
dar uneori da. te trezesti dintr; o palma. asta in caz ca nu iei o supradoza.

apoi ajungi la spital din 2 motive

1- ai luat bataie ca'lumea incercand s a te trezeasca prin "palmuire"
2- supradoza de medicamente/somnifere

| Adelaide a răspuns:

Daca iei somnifere iei una pe seara banuiesc daca ai dereglari cu somnul eu am mai luat asa una doua pe an sunt ok dormi normal si daca iti da o palma lol te trezesti instantaneu