| SairiaBlock a întrebat:

Dau funda + voturi happy
Deci, eu am 14 ani si am miopie. Am depistat asta anul trecut cand observasem ca nu mai vad asa bine la tabla. M-am dus la oftalmolog si mi-a zis ca am -1.5 (asta prin martie 2012, anul trecut). Am purtat permanent ochelarii, in afara de 2 ore pe zi cand aveam antrenament (sunt sportiva). Anul acesta nu mai vedeam bine nici cu ochelarii pe care ii am acum si am fost din nou la doctor si mi-a zis ca acum am -2.25. Mi-a crescut foarte mult! straight face Si plus de asta oftalmologul mi-a zis ca o sa-mi creasca intr-una.
Mi-e teama sa nu chiorasc de tot! straight face
Mi-a prescris si niste pastile.
Exista vreun remediu naturist sau ceva sa imi scada macar pana la -1.5?
Da-ti un sfat, orice, va rog! Sau macar sa se mentina la -2.25...
Multumesc! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista remedii pentru asta. trebuie sa folosesti ochelarii corect si sa reduci laa minim folosirea TV-ului (chiar deloc daca poti) si a PC-ului/tabletei, etc. In plus, ai nevoie de un consult oftalmologic la fiecare 6-8 luni, ca sa nu mai porti ochelari improprii

| Azµre a răspuns:

Nu existe remedii naturiste pentru așa ceva.
Schimbă doctorul, s-ar putea să nu fie așa cum spui tu.

| andreilyon a răspuns:

Draga mea, nu ai de ce sa te temi. Si eu sunt miop si am -2.50
Aceste dioptrii vor creste pana la o anumita cifra dupa care incep sa scada.Acum nu stiu ce sa-ti zic de medicamente...ce pastile ti-a prescris doctorul? Parerea mea este sa nu te sperii, sa mergi in fiecare an sau la jumate de an la control. Daca porti ochelarii toata ziua, ai grija sa-i mai stergi lentilele din cand in cand.

| nutella123 a răspuns:

Incearca sa te duci la un alt medic si daca parerea lui e aceeasi inseamna ca ai tu ceva la ochi ca si eu am o colega care tot miopie are la inceput nu vedea bine la tabla si avea -0, 75 dupa care i-a crescut si i-a crescut pana a ajuns la -4 si ceva. Dar acum nu i se mai schimba doar ca vede in ceata fara ochelari