| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am miopie doar ca eu nu am purtat ochelarii de vedere, doar la scoala pentru ca nu vedeam la tabla si la televizor, uneori. Acum 2 ani am fost la doctor si mi-a zis ca am miopie mica, nu am mai fost la niciun control de atunci, s-ar putea ca acum sa am miopie mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde.
Ochiul are tendinta naturala sa aiba dioptria trecatoare spre +.

Sunt insa cazuri cand se accentueaza miopia, atingand valori de peste -6 dioptrii la varsta adulta. In aceste cazuri se poate corecta dioptria la 0 prin operatie cu laser, DAR dioptria trebuie sa fie stabilizata (peste varsta de 25 ani).

Ar trebui oricum sa mergi la control oftalmologic, unde medicul iti poate spune exact situatia si perspectiva ochiilor tai.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Maine merg la medic, multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Miopia tinde sa creasca mai ales daca nu poti ochelari.
Daca vezi bine cu ochelarii luati acum 2 ani inseamna ca totusi nu a crescut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| halogen001 a răspuns:

Și eu tot așa am purtat ochelarii doar la nevoie și în timp miopia a scăzut puțin. Nu a crescut deloc.