| Johhhhhhhhn a întrebat:

Salutare
Am fost la oftalmolog de curand si am aflat ca am o miopie mica (nu vedeam bine din ultima banca la tabla si de aceea am fost la control), am si eu niste intrebari :
1.Pot purta ochelarii numai atunci cand am nevoie sau trebuie sa i am permanent la ochi?
2. exista ochelari care sa semene cu cei de soare, daca tot ii port pe strada sa arate bine zic
3.o sa mi se faca ochii foarte mari? am vazut ca unii colegi au ochii foarte mari cand isi dau Jos ochelarii
4.Cabinetul de oftalmologie are si magazin de ochelari, merita sa iau de acolo sau sa incerc si alte alternative?
Va multumesc, raspundeti si voi va rog unde stiti si unde aveti experienta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

1 poti sa porti ochelarii doar cand ai nevoie ..intr-un principiu oricum nu este recomandat sa ii porti tot timpul. putin cate putin 2/3 ore pe zi pana te obisnuiesti

2 da sunt ochelari care se innegresc cu lumina soarelui, dar aia parerea mea nu arata prea bine deoarece rama pe care o sa o ai la ochelari nu va fi ca rama a ochelarilor de soare...mai bine nu iti lua cristalul de la ochelari asa ca sunt si foarte scumpi si nici foarte fashion nu sunt.

3 ochii nu cresc mai mult decat ii ai crescuti..este doar o iluzie optica, esti obisnuit cu fata colegilor tai cu ochelari pusi la ochi si doar ti se pare ca au ochii mai mari.

4 da merita sa iei ochelarii de la oftalmologia unde ti-ai facut testul..de obicei au foarte multe rame cu preturi si marci diferite pentru orice buget.