| Biby a întrebat:

Buna!
De 2 luni eu nu mai am pofta de mancare. Daca de exemplu mananc un iaurt mic, nu pot sa mananc nici jumatate din el si nu imi mai este foame.Prima data a inceput ca vroiam sa slabesc si acum numai pot manca nimic.Am slabit 6kg. Ce sa fac sa am pofta de mancare si sa ma ingras?
PS:Am 10 ani, 32 kg si 1.54 inaltime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Copiilor li se interzic curele de slabire, iar tu nu aveai nevoie de asa ceva daca ai slabit 6 kg si ai acum 32. Din start nu trebuia sa slabesti. Ai grija sa nu faci ceva mai grav. Mergi la medic sa-ti dea ceva vitamine, daca trebuie, si mananca portocale, lamaie, ceva ca sa iti faca pofta de mancare. Cat despre mancare - exemplu fiind iaurtul - chiar si daca nu iti trebuie mai mananci o lingura in plus, si asa in fiecare zi, pana mananci tot. La fel fa si cu mancarea din farfurie. In fiecare zi mananca ceva mai mult, ca sa ti se mareasca putin stomacul. Acum este probabil foarte mic si de aceea nu incape mai mult.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Parcă aveai 11 ani! În fine.
Mergi la un medic în nutriție și practică un sport, să vezi ce bine ai să te simți.
Pa, pa.

| Biby explică:

10 ani spre 11.Peste o luna implinesc.

| pwp a răspuns:

Mai bine ai merge la un doctor nutritionist happy

| MindExplode a răspuns:

Buna

Ar trebui acum sa mananci lamiie sau ceva d genu care sa contina vitamina C care da pofta de mincare

Succese!

| Viviannnnnna a răspuns:

Daca ai 32 de kg e ok!

nu e nimic grav

poate tu nu ai pofta de mancare...se mai intampla

| Bot a răspuns:

Vitamina c iti face poftă d mâncare

| Josseph a răspuns:

Ai indicele de masa 13. 49 ceea ce inseamna ca esti subponderala, ca sa fii cat de cat cu o greutate normala ar trebui sa treci cam de 44 kg. Asta ar fi din punt de vedere al sanatatii. Acum tu faci cum vrei happy

| Josseph a răspuns:

Ai indicele de masa 13.49 ceea ce inseamna ca esti subponderala , ca sa fi cat de cat cu o greutate normala ar trebui sa treci cam de 44 kg. Asta ar fi din punt de vedere al sanatatii. Acum tu faci cum vrei happy