| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna TPU.
Eu tot incerc de cativa ani incoace sa ma ingras dar de abia daca ma ingras 1 kg pe an si asta fiinf doar iarna.
In primavara aveam 43 de kg dar acum in vacanta am slabit si acum am 37 de kg, am slabit in doar 2 luni si ceva, am inaltimea de 1, 54.
Arat groaznic,mainele sunt ca niste bete asa de subtiri,iar la picioare nu mai vorbim, la bamba sunt ca la maini, mi se vad coastele.
Mai mult slabesc vara pentru ca nu am pofta de mancare si nu pot manca.
Am fost la doctor si mi-a dat niste medicamente care din potriva m-ai facut sa nu mai am deloc pofta de mancare.
Intrebarile ar fi:1.Ce sa iau sa ma ingras ceva pastile,vitamne,ca cu mancarea nu prea mananc, sa am pofta de mancare, ce sa iau?
2. Daca ma ingras cum as putea pune mai mult de maini si pe picioare, si nu pe burta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru raspuns, dar ai putea sa imi spui ce as putea manca si dupa amiaza si la cina? Eu ma gandeam ca micul dejun sa mananc cum ai spus la acele idei si pe urma pe la 10-11 ceva o gustare si iar pe la 2 apranzul si pe urma iar o gustare ceva fruct pe la 5-6 si cina pe la 8-9 e bine? Dar intrebarea mea e ca ce sa manaanc la pranz si cina sa fie sanatos si sa ma ingras?

Si la sport ce as putea face? Sa merg cu bicicleta si mai ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Buna!
La pranz ciorba felul 1, felul 2 piure cu ceva tocanita de carne, snitele, chiftele, salata de vinete..etc.
La cina o salata de legume, fructe...
Ca sport miscare in aer liber.
Te pup!

5 răspunsuri:
| Robert_Iriminescu_1996 a răspuns:

Te sfatuiesc sa ie-i niste vitamine si niste pastile de pofta de mancare si te asigur te voi simiti foarte bine...

| Adam_Eva_1981 a răspuns:

Buna! pot doar sa iti zic sa mananci mult grasimi. poti incerca cu o siaorma sau poti sa mananci cu multa paine