| Xalion a întrebat:

De 3 zile ma confrunt din cand in cand cu dureri in zona abdomenului, uneori la cele 2 ovare, dureri ce uneori sunt de intensitatea foarte puternica, precum durerile de menstruatie. Totodata in astea 3 zile, in fiecare zi am avut parte de diaree. Teoretic peste o saptamana as avea ovulatia ..desi, nu am gasit nicio legatura intre cele 2 insa, stiu ca uneori, la ovulatie, in momentul in care ovulul este eliminat, sangele poate irita membrana interioara iar contractiile pentru eliberarea ovului pot cauza schimbari la nivelul tractului digestiv. Asta ar explica durerile si diareea. Dar cum spuneam, teoretic ovulatia ar trebui sa fie abia peste o saptamana din moment ce luni mi s-a incheiat menstruatia. Am un sistem reproducator cu probleme, la modul ca am un uter retrovers si se cunoaste faptul ca in majoritatea lunii am dureri in zona abdominala dar niciodata nu am patit sa am dureri zilnice fara motiv insotite de diaree. Durerile acestea au loc mai mult dimineata si seara, pe timpul zilei sunt slabe, aproape inexistene. Mi s-a mai propus sa merg la medicul de familie, sa ma palpeze etc etc dar, nu simt o durere continua cat sa ii pot spune unde doare, ce si cum. Intr-adevar am mai avut chisturi ovariene care au fost absorbite dar nu sunt o persoana cu ovare polichistice. A mai avut cineva dintre voi ceva de tipul asta? Stiu ca ar trebui sa merg la medic si am sa o fac cat de curand daca aceste simptome nu vor trece. La momentul actual vreau sa stiu doar daca cineva a mai trecut prin asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| IonutCG90 a răspuns:

Bună. Cel mai bun sfat pe care ți-l pot da, este să mergi la un medic GASTRO, el te poate ajuta cel mai bine. Cred că ai o mică infecție sau ceva viral(sper). Eu n-am trecut prin asta, am trecut prin colită. Sper iarăși, c-am fost de folos!