| Dd2 a întrebat:

Buna, de aprox un an am o senzatie ciudata care aparea cam o data la 3-4 saptamani, dar luna asta am inceput sa o simt o data la cateva zile, nu stiu cum sa explic dar pentru vreo 10 secunde parca am un deja-vu si ma simt intr-un vis, mi se schimba perceptia si parca culorile au un contrast mai mare, nu ametesc dar ma simt ciudat, cateodata cand am aceasta senzatie doar ca nu asa de intensa si dureaza mai putin pai vine partea a 2 a cum ar veni peste vreo 2-3 min.E ciudat rau, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimina dulciurile si sucurile din viata ta!
Dupa 3 saptamani scapi de poftele de dulce si vei vedea ca nu mai ai senzatii ciudate, dimpotriva, ti se limpezeste creierul, vezi si percepi totul foarte clar, dispar ametelile, starile de confuriz, starile ireale samd.
Ceea ce experimentezi tu este strans legat de consumul de zahar, sucuri sau orice contine zahar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depersonalizare se numește, apare fără nici un factor declansant sau pe fondul anxietății, depresiei a schizofreniei. Poate sa interfereze la locul de munca, și în orice context social, poate fi declanșat de stres, trauma, soc emoțional sau accident rutier.
In unele cazuri, ele apar brusc, fara o cauza aparenta. In timp ce cauza tulburarii de depersonalizare nu este pe deplin inteleasa, se pare ca exista o legatura cu echilibrul anumitor substante chimice din creier cum ar fi o problema la neurotransmitatori.
Un episod de depersonalizare poate fi inspaimantator si poate determina:

- probleme de concentrare asupra sarcinilor sau de amintire a unor evenimente, interferarea cu munca si alte activitati de rutina;
- teama de a parasi casa;
- teama de a fi singur sau departe de persoanele de incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi suna a schizofrenie paranoida, mai ales ca acum e mai des

| paul123paul123 a răspuns:

Du-te la Sfanta Biserica

| Dd2 explică:

Am 18 ani