| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
De azi dimineata cand m-am dus sa fac dus, am observat ca in spre fund, in partea stanga am o galma, ca un cos, nu ma doare, dar e tare!
Teoretic, ar fi zona intima, dar nu e chiar zona intima, ca nu este in interior, ci in exterior.
Acum cateva zile am purtat o lenjerie intima care m-a cam durut si m-a jenat foarte tare!
De la ce poate sa fie? Cu ce sa dau sa treaca? Triderm ar fi bun? Cu asta ma dau cand am cosuri dureroare pe fata si trec!
Si nu veniti cu "du-te la doctor", eu una, n-am incredere in ei in ziua de azi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DragosteFelinar69 a răspuns:

Pai,chilotii erau dintr-un material care te-a iritat.Iritarea produce si cosuri... Poti sa incerci crema Arnika.Mai bine e sa te speli mai des si sa te dai cu un gel de dus mai usor(mai fin).Nu folosi spirt sau produse cu alcool si nu sparge cosul.Cam atat big grin

2 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Poate fi cos chiar daca nu te doare. Nu e neaparat nevoie sa te dai cu ceva mai ales daca nu doare, o sa treaca de la sine in cateva zile. Nu stiu crema triderm dar crema clotrimazol e destul de buna pentru zona intima ( sau aproape intima ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, sigur nu este furunc? Daca da, poti sa folosesti Triderm pentru ca furuncul este provocat de Stafilococul aureus si este sensibil la ingredientele active ale cremei Triderm. Poti sa folosesti si o crema cu ichtiol. Ai grija cu aplicarea cremei triderm pe termen lung, poate provoca dermatita cortizonica. Cosurile cel mai bine le tratezi cu antibiotice locale la care este sensibila bacteria P.Acnes. Poti sa-ti faci o analiza bacteriologica, cu recoltare din pustula, ca sa vezi ce antibiotice dau randament pentru tine si care sunt ineficiente.