| DeeaNegrea a întrebat:

de azi-noapte am frisoane, febra, greata si dureri de cap, insa nu ma doare gatul si nu am nasul infundat.Care credeti ca ar putea fi problema? Dau fundita
ps. Nu am stat la soare sa am insolatie si nici nu am mancat nimic care sa imi provoace aceasta reactie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Pentru a vedea ce ai este necesar sa mergi la medicul de familie, care va sti ce tratament poate sa ti se aplice. Nu sunt de acord cu JustSmile sa iei ampicilina, aceasta este un antibiotic, care se ia doar la recomandarea medicului.
Bea un ceai de menta, care duce greata, in care sa pui zeama de lamaie.
Posibil ca este o raceala, dar poate fi si o stare generata de o viroza abdominala, ori o indigestie.
Pentru febra ia un paracetamol si cel mai important sa stai in casa, sa te odihnesti sa vezi cum stau lucurile pana maine cand, este important sa mergi la medicul de familie.
Daca febra creste mai mult de 38, 5 grade, poti pune comprese cu apa si otet de mere, la talpi si la maini. Daca ai cartofi cruzi, poti sa-i tai feliute si sa-i pui la talpi, in niste sosete, la fel si pe frunte.
Daca iti merge burta, fa-ti un ceai de coada racului, ori talpa gastei sau macrisul calului, plante care pot sa opreasca diareea. De altfel si menta are un asemenea rol. Daca si vomiti, atunci bea cate o lingura de coca cola la fiecare 10 minute, are darul de a duce greata. Nu consuma insa mai mult de 1/2 litru pe zi.
Multa sanatate.

| DeeaLove08 a răspuns:

Poate fi o raceala care inca nu s-a manifestat prin durere in gat, tuse sau nas infundat. ia parasinus si ampicilina, iar pentru greata bea limonada sau mananca portocala. cred ca se gasesc la farmacie niste pastile pentru greata. du-te si intreaba farmacistul, ca trebuie sa stie ce sa iti dea. maine ar fi recomandat sa mergi la un medic.

| Lorii69 a răspuns:

Un tip de raceala.