| Maryyyaa a întrebat:

Hey TPU. Eu sunt la mare și am stat mult la soare zilele acestea iar acum mă doare foarte rău capul și am greata. Credeți că am făcut insolație? Și dacă da ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Dacă ai temperatură, mergi la medic, pentru că se poate agrava.

Dacă nu ai temperatură și doar te doare capul și ai greață, fă un duș rece, stai la umbră, odihnește-te, evită efortul intens.

Foarte, foarte, foarte important, nu te mai expune la soare în intervalul 11:00-15:00. E extrem de nociv.

În locul tău, eu aș lua pauză o zi de la mersul la plajă, ca să mă recuperez. Poartă capul acoperit și ochelari de soare când te reîntorci pe plajă, eventual ia și o umbrelă și stai la umbră.

Am pățit și eu să mă aleg cu greață și dureri de cap oribile după o zi lungă la plajă. Mi-am făcut un duș rece, am mâncat ceva lejer, am luat un Nurofen și am stat în casă, la umbră, cu aerul condiționat pornit tot restul zilei. A doua zi m-am protejat mai bine pe plajă. Mi-am făcut turban în cap, am stat sub umbrelă, n-am mai mers la miezul zilei când arde soarele, am băut multă apă să mă hidratez, am purtat ochelari de soare.

Also, nu uita de protectia solară. Nu are treabă cu insolația, dar te protejează de arsurile solare și de cancerul de piele.

Ai grijă de tine!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut insolatie sună la 112 sa vina medici adevarati sa te consulte.

| Maryyyaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am făcut omule insolatie. Nu am scris mai sus!?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maryyyaa):

Ai pus intrebarea credeti ca am facut insolatie? Si daca da ce pot sa fac, asta ai scris, si eu ti am raspuns ca da ai facut insolatie daca ai stat in soare, acum spui ca nu ai facut insolatie, nici tu nu sti ce ai facut.

| Maryyyaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ba da draga știu ce am făcut, stai liniștit

| Violleta2022 a răspuns:

Da, astea sunt simptome de insolatie...
Stai in casa la pat, urmatoarele 2-3 zile, ca sa-ti revii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că da. Ce poți să faci? Să stai la umbră.

| Vântulalb a răspuns:

Sigur insolatie.
Acum la medic!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Mai stai putin, ca trebuie sa apara doi medici celebri pe TPU, relian si anonimull, aia te scot din necaz. Sunt un fel de Pic si Poc ai site-ului. Bine, te vor certa mult ca stai la soare, ca ai basca pe dreapta, ca te doare capul si ai greata de la suflat muci fara sa faci incalzire inainte, intelegi tu, chestii de-astea de inteligenta rasata, dar in final tot te vor rezolva. Ai incredere.
Sanatate multa.
PS. E o posibilitate insemnata sa fie insolatie, mergi la doctor degraba.

| Bogdim0t a răspuns:

Stai liniștită, mi s-a întâmplat de o mie de ori, doar ia-ți ceva pe cap când mai ieși la soare și odihnește-te când poți, nu e nevoie de mers la doctor.

| Maryyyaa explică (pentru Bogdim0t):

Mi-am luat o pastila de cap iar acum nu mă mai doare atât de tare și nici greata nu mai am, mi-am dat seama că este o migrenă, că am mai pățit așa. Mulțumesc pentru sfaturi.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Maryyyaa):

Tot cu analgezice si odihna rezolvi.