| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, de când a inceput școala a trebuit sa purtam masca, problema este ca sunt încontinuu ametita de marți, sa fie de la masca?
Ce îmi recomandați sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E posibil. Unul din simptomele lipsei de oxigen e ameteala. Nu prea ai ce face daca e de la masca, poate doar sa iesi mai mult la aer, minim o ora pe zi sa te oxigenezi cit mai bine. Daca mai faci si ceva miscare, e si mai bine, poti reduce timpul la 15-30 de minute.

| Anonim1447799 explică (pentru cristi202):

Merg foarte mult cu bicicleta, cu toate astea tot așa ma simt

| cristi202 a răspuns (pentru Anonim1447799):

Daca e de la masca, atunci chiar nu ai ce face.
Dar, ce spunea Sierra1 cred ca e adevarat. E o schimbare in viata ta, si, cum voi, fetele, sunteti mai sensibile, poate fi de la asta. Organismul simte si reactioneaza. Mai ales daca nu avem grija si cum il hranim. Daca ti-e frica ca te ingrasi, si maninci mai putin, poate fi si de la asta. De regula, o problema se datoreaza unui cumul de factori.
Daca e de la masca, ameteala va ramane, poate se va accentua, daca e de la schimbarea programului, va trece. Dar, daca nu vrei sa slabesti, poate savtreaca si de la masca daca maninci mai bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie, nu lua pastile fara recomandare medicală, ce varsta ai?

| sierra1 a răspuns:

"de când a inceput școala ...sunt încontinuu ametita de marți,"

normal, după șase luni de vacanță...

| Pati2500c a răspuns (pentru sierra1):

Ce desteapta esti tu laughing)

| Mmn a răspuns:

Nu cred ca e de la masca. Doar nu alergi cu ea pe gura. Eu port de atatea luni de zile masca la munca si nu am nimic. Poti avea o anemie. Mergi la medicul de familie daca simti ca e prea frecventa si deranjanta

| movi a răspuns:

Poate fi din mai multe cauze. Nu cred ca e de la masca. Cel mai bine e sa consulti un medic.