| Anonim15032 a întrebat:

Bună. De cand aveam 11 ani, dezvoltam foarte des candidoza vaginala. Am fost la ginecolog, iar la acel timp mi-a prescris un tratament și am scapat. Mi a spus ca pentru tratarea recurentei, sa iau lunar o doza unica de fluconazol 150 mg. Asa am făcut, pana acum câteva luni. Am luat și m-am trezit cu buzele și fata umflata. Nerealizand ca este de la pastila, am luat iar și am patit la fel. M am gândit sa micsorez doza, sa încerc cu 50 mg. Explicația mea fusese faptul ca am slăbit enorm și acum doza este prea mare. Am luat 50 mg și același lucru, buzele umflate, doar ca mult mai puțin. Aveți idee care ar putea fi cauza? Sa fi devenit alergica la substanță la mai bine de 5 ani de utilizare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Laura162 a răspuns:

Suna ca o reactie alergica. Da, o alergie poate sa apara chiar si la ceva ce ai utilizat ani de zile. Nu se stie exact de ce, dar se poate.

https://www.healthline.com/health/allergies/can-you-develop-allergies